Bulanık AHP yönteminin incelenmesi ve KPSS hazırlık kaynak kitap seçimi problemi üzerine bir uygulama
Examination of fuzzy AHP method and an application on the problem of reference book selection to KPSS preperations
- Tez No: 376465
- Danışmanlar: DOÇ. DR. S. ERDAL DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Meslek seçimi konusunda eğitim sistemimiz ne yazık ki gerekli ilerlemeyi sağlayamamıştır. Hangi meslekte başarılı ve mutlu olacağını bilmeyen, bu konuda yeterli yönlendirme alamayanlar günümüz çalışma şartlarında kurtuluş olarak KPSS'yi (Kamu Personel Seçme Sınavı) görmektedirler. Her yıl yüz binlerce adayın katıldığı bu sınav ülkemizde dershanecilik, eğitim danışmanlık, yayıncılık gibi sektörlerin yaygınlaşmasını sağlamıştır. Sektördeki ilerleme rekabet ortamını yapılandırmaktadır. Yayınlar kaynak kitapları sınav formatına uygun hazırlamanın yanında okuyucuya hem görsel hem de anlatım açısından hitap etme yarışındadırlar. Piyasada bu kadar kaynak kitap olması eğitimciyi de öğrenciyi de seçim yapmak durumunda bırakmaktadır. Bu çalışmadaki uygulamanın temel amacı, KPSS'ye hazırlanan adayların veya adayları sınava hazırlayan kursların yararlanacakları kaynak kitapların seçim kriterlerinin belirlenmesi ve seçimin nasıl yapılacağının tespit edilmesidir. Bununla birlikte eğitimciye, eğitim kurumlarına ve bu alanda çalışan yayınlara yol göstermesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Unfortunately, our education system in the choice of profession has failed to achieve the necessary progress about the issue of choice of profession. Which would be successful and happy in the profession who do not know and can not get enough guidance on this issue, think KPSS (Public Personnel Selection Examination) as a liberation in today's working conditions. In our country every year, this exam which hundreds of thousands of candidates attended to, has fostered such sectors like education of training center running, education consulting, publishing. Sector's progress configures the competitive environment. Publications are in a race about preparation reference books according to the format of exam, also in terms of both visual and narrative to readers. Reference boks are so available that the students and educators have to choose. The main purpose of application in this study is the determination of the selection criteria and how to do selection of reference books which are used by candidates or courses that prepare candidates for exam. However intended to provide guidance to the educators, educational institutions and publications working in this area.