Kültürel uzaklık ve kurumsal koşulların doğrudan yabancı yatırım tercihleri üzerine etkisi Türkiye – Çin örneği
The effects of cultural distance and institutions on foreign direct investment choices a research of Turkey & China
- Tez No: 376464
- Danışmanlar: DR. NİHAL KARTALTEPE BEHRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Sosyal, kültürel ve ekonomik olarak hızla değişen ve gelişen dünya, teknolojinin de gelişimiyle ülkelerin iletişimlerini ve etkileşimlerini arttırmış, sınırların ortadan kalktığı küresel bir pazar halini almıştır. Küresel ekonomi ile beraber yabancı yatırım kavramı oluşmuş ve özellikle gelişmekte olan ekonomiler için önemi yadsınamaz hale gelmiştir. Yabancı yatırımlar, ülkeler ve kurumlar arasındaki sosyo-kültürel ve ekonomik etkileşimleri fark edilir kılmış ve bu bağlamda yatırım yapılacak ülkeyle olan kültürel farklılıklar ve kurumlarına ait değişken veriler, doğrudan yabancı yatırımlarda, yatırım modelinin ve yatırımın yapılacağı bölgelerin seçiminde belirleyici unsurlar olarak ortaya çıkmıştır. Konunun küresel ekonomi açısından önemi sebebiyle bu tez çalışması hazırlanmış, doğrudan yabancı yatırımlarında bölge seçimiyle ülkelerarası etkileşimler ele alınmıştır. Gerek geçiş ekonomisine sahip olması gerekse de küresel ekonomi açısından önemi sebebiyle konu Çin üzerine odaklandırılarak değerlendirmeler yapılmış ve doğrudan yabancı yatırımcılar için model oluşturulmuştur. Bu doğrultuda çalışma kültürel uzaklık ile doğrudan yabancı yatırım modeli arasında bağlantı kurarak belirleyici unsurlarla olan etkileşimlerini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The global changes in the field of social, cultural, economical and with the advancement in technology and communication, the world evolved into a global market where boundaries ceased to exist. The importance of foreign investment has become undeniable issue for developing economies with the formation of foreign investment concept. Foreign investments made an enormous impact between countries and institutions with socio-cultural and economic interactions. Under these circumstances, the cultural differences between the investing and targeting economies plays a critical role to choose an area and type of investment. This thesis was prepared to mention the importance of the subject matter to global economy and determination of foreign investments' region. Due to its direct effect on the global market and with its transition economy, China is the focus of this thesis, and the model has been created for foreign direct investors. By establishing a relation between the cultural distance and the pattern of foreign direct investment reveals interactions with institutions.