Implementation of various simulation strategies using logic programming
  1. Tez No: 3765
  2. Yazar: HAKAN KIRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AKİF EYLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Benzetim, yöneylem araştırması ve yönetim biliminin çeşitli konularında çok geniş olarak kullanılan bir yöntemdir. Bir sistem modelinin zaman içindeki davranışlarının incelenmesine olanak veren özel bir işlemdir. Genel amaçlı ve probleme yönelik programlama dilleri kullanılarak gerçekleştirilmiş birçok benzetim uygulamaları vardır. Bu çalışmada, sembolik mantık kurallarına dayanan dilleri kapsayan mantıksal programlamanın çeşitli benzetim stratejilerine nasıl uygulanabileceği seçilen dört değişik konu çerçevesinde araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT Simulation is one of the most widely used techniques in the studies of various disciplines that appear in operations research and management science. It is a special process through which one can examine the behavior of a developed model of the system in time. There exits many implementations of simulation realized using general-purpose or problem-oriented languages. In this study, it is intended to show how logic programming, which contains a different class of languages based on symbolic logic, can be applied on various simulation strategies. Four subjects involving different features of simulation modelling are selected for this purpose.