A study of power: The making of the Turkish electricity market
İktidar üzerine bir inceleme: Türkiye elektrik piyasasının oluşturulması
- Tez No: 376520
- Danışmanlar: DOÇ. KORAY ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, Siyasal Bilimler, Economics, Energy, Political Science
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 354
Özet
Bir güç ve piyasa oluşum incelemesi olarak bu tez; Türkiye elektrik piyasasının oluşturulması, idamesi, dönüşümü, pekiştirilmesi ve güncel çalışmasında etkili olan politik ve ekonomik dinamikleri analiz etmektedir. Bu amaçla; piyasa ve politik güç dinamiklerinin manipülasyonunu; piyasa alet, araç ve bilgi sistemlerini; piyasa fiyatını belirleyen mekanizma ve faktörleri; disiplin söylemlerinin ve ekspertiz bilgi iddialarının kullanımını, birden çok piyasa eylemliliği ve incelenen metanın aktif eylemliliğini kapsayan aktör-şebeke kuramı perspektifinden incelemektedir. Piyasanın oluşturulma, dönüşüm ve mevcut işleyişini çerçeveleyen dinamikleri keşfetmek amacıyla, araştırma esasen; kurulan hukuki çerçeveyi değerlendiren resmi doküman analizi, piyasa aktörleriyle yapılan yapılandırılmamış ve yarı-yapılandırılmış derinlemesine mülakatlar ve ikincil veri analizi yöntemleri ile temellendirilmiştir. Tez, Türkiye elektrik piyasasının oluşturulmasında, yerleştirilmesinde, dönüşümünde, pekiştirilmesinde ve güncel işleyişinde en önemli belirleyicinin metanın kendisinin eylemliliği olduğunu göstermektedir. Analiz, piyasalaştırma süreci ile sadece elektriğin el değiştirmesinde etkili güç ilişkilerine bağlı olarak Türkiye elektrik piyasası kavramının oluşturululduğunu değil; aynı zamanda piyasa, ekonomik, sosyal, politik kavramlarının ve bireyle doğanın kavramsallaştırılmasının da yeniden kodlandığı ve dönüştürüldüğünü ortaya koyuyor. Türkiye'deki mevcut piyasalaştırma sürecinde; elektrik olmadan ekonomi olamayacağını, ekonomi olmadan da politika olamayacağını gösteriyor.
Özet (Çeviri)
As a study of power and market-making, this thesis analyzes the political and economic dynamics of the making, the maintenance, transformation, consolidation and current state of the Turkish electricity market. It examines the utilization of disciplinary discourses and expert knowledge claims; the manipulation of the dynamics with respect to market power and political power; market tools, devices, and information technologies; and the mechanisms and factors in the price realization from an actor-network perspective, which incorporates multiple market agencies and the active agency of the commodity under analysis. The underlying research is based on an official document analysis that reviews the established legal framework for the marketization of electricity, non-structured and semi-structured in-depth interviews with market actors, and secondary data analysis which explores the dynamics that enframe the making, transformation and state of the Turkish electricity market. The thesis illustrates that the most important determinant in the construction, establishment, maintenance, and consolidation of the Turkish electricity market is the active agency of the commodity itself. The analysis presents the ways in which, through the marketization process, not only the notion of the Turkish electricity market is constructed in terms of power relations in the exchange of electricity, but also how notions of the market, the economic, the social, and the political, as well as the conceptualization of individual and nature are recoded and transformed. It demonstrates that there is no economy without electricity, and no politics without economics within the current marketization process in Turkey.