Cisplatin' in L-Strain hücrelerinde proliferasyona etkisi
- Tez No: 37657
- Danışmanlar: PROF.DR. TÜRKAN ERBENGİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET Bu çalışmada cisplatin'in, fare fibroblaatı kökenli, transfarrne VE devamlı bir hücre soyu olan L-Strain hücrelerinin proliferaayonu üzerine in vitro etkisi incelendi. Çeşitli ciaplatin konaantraayonlarının, %10 dana serumu, 1ÜD iÜ/mi penisilin, 100 yg/ml streptomisin ve 10 ug/ml gentamisin katkılı medium 199'dan oluşan inkübasyon"medyumunda üretilen L-Strain hücrelerine etki¬ si, iki ayrı deney grubunda araştırıldı. Birinci deney grubunda, L-Strain hücreleri 0.025 ug/ml, 0.25 ug/ml, 2.5 ug/ml ve 25 ug/ml ciaplatin ile 48 veya 72 saat süreyle inkübe edildi ve proliferasycn oranlarındaki değişiklikler belirlendi. Cisplatin da- zundaki artışa bağlı olarak proliferaayon vErimi düştü ve ortalama hücre ölümü oranı yükseldi. Inkübasyon süresinin uzatılması, proliferasyon ve¬ riminin düşmesiyle sonuçlanmadı. Proliferasyon inhibisyonu ve %50 proli- ferasyon inhibisyonun meydana geldiği süre açısından 25 ug/ml cisplatin' in en etkili doz, 0.025 ug/ml cisplatin'in ise En düşük.Etkili doz olduğu saptandı... İkinci densy grubunda, 0.025 ug/ml, 0.25 ug/ml ve 2.5 ug/ml ciap¬ latin 'in L-Strain hücre proliferasyonuna etkiai, koloni formaayonu açısın¬ dan ele alındı. Hücreler, cisplatin ile kısa süreli (kO dak.) veya sü¬ rekli (7 gün) olarak inkübe edildi. Sürekli inkübasyon sonucunda, 0.025 ug/ml cisplatin dışındaki tüm dozlar, koloni formasyonunu tamamen inhibe etti VE hücrs ölümü oranı yüksEldi. Mikroskobik değerlendirmeler sıra¬ sında, 0.25 ug/ml ciaplatin ile sürekli olarak inkübe Edilen dsnsy gru¬ bunda çok aayıda koloni^bluşturmayan, dEforme hücrelerin varlığı gözlendi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, cisplatin was investigated for its in vitro effect an proliferatin of L-Strain cells, a transformed and coutinuous cell line derived from mouse fibroblasts. Cells, cultured in medium 199 supplemented with 10% calf serum, l 1DGIU/ml pencillin, 100 ug/ml streptomycin and 10 ug/ml gentamycin, were tested against vefious concentrations of cisplatin by two different assays. The first assay was carried out by exposing L-Strain cells to 0.025 ug/ml, 0.25 ug/ml, 2.5 ug/ml and 25 ug/ml cisplatin for UB or 72 hours and determining changes in proliferation rates. With increased drug dose, pro liferation efficiency decreased and the mean all kill increased. Prolonged exposure duration did not result in reduced proliferation efficiency. With respect to growth inhibition and to exposure time resulting in 50% growth inhibition, 25 ug/ml cisplatin was found to be the most effective dose. 0.025 ug/ml cisplatin showed minimal effectivity. The second assay was designed to investigate the effect of 0.025 ug/ml, 0.25 ug/ml and 2.5 ug/ml cisplatin on proliferation of L-Strain cells in terms of colony formation ability. Drug exposure was chosen to be short-termed (kQ min) or continuous (7 days). Expect for 0.025 ug/ml cisplatin, with continuous exposure all drug doses resulted in comp lete colony formation inhibition and increased cell kill. During micros copical evaluations, continuous exposure to 0.25 ug/ml cisplatin was ob served tD have given rise to numerous deformed cells, forming no colonies.