Timolol Maleat' ın stabilitesi
- Tez No: 37656
- Danışmanlar: PROF.DR. KASIM C. GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
-31- ÖZET Yeni olarak tedaviye giren timolol maleat'xn miktar ta yini iğin bir s pektro foto metrik metod geliştirilmiştir. Bu me todun hassasiyet hududu 10-300 mcg/ml arasındadır. Bu çalışma da ayrıca timolol malea^ın göz damlası içersinde değişik pH da ve keza değişik sterilizaayon teknikleri uygulanması halin de stabilitesi araştırılmıştır. Bu tayinlerde hızlandırılmış stabilite testi ile ince tabaka kroma to gra fisi uygulanmıştır. tg0 yani bu of ta İmik çözeltinin dayanıklı olduğu süre pH 6.8 de 2.1 yıl olarak saptanmıştır. Otoklavda 110°/30 dak. ve ' 120°/20 dak. yapılan sterilizasyonda timolol ma lea t* in değişik pH da kaybı: pH 11.8 de % 4.3, PH 2.6 da % 1.8, pH 9.7 % 1.3 ve pH 6.8 de % 0.5 olarak saptanmıştır. Bunun sonucu olarak timolol maleat çözeltisi için en uygun pH nın 5.8 ve sterilizasyonunun filtrasyon sureti ile sterilizaayon olduğu, sebatlı olduğu sürenin 2 sene olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
-32- SUMMARY In this work: a spec tropho tome trio method ia proposed to determine timolol ma lea tein pharmaceutical preparations, the sensitivity being 10-300 mcg/ml. The stability of timolol maleatewas investigated in ophthalmic solutions at different pH values using various sterilisation methods. Accelerated stability test was used and degradation was determined by the assay method mentioned above and thin- layer chromatography. toQ was found 2.1 years at pH 6.8 with steril filtration method. The loss of timolol maleatewas 4.3 % at pH 11,8,1.8 % at pH 2.6, 1.3 % at pH 9.7 and 0.5 % at pH 6.8 following the sterilisation in the autoclave at 110°/30 min and 120°/20 min. It is concluded that timolol male ate when prepared by the sterile filtration method was stable in ophthalmic solution for two years at pH 6.8.