Muayene maddelerinden izole edilen acinetobacter suşlarının alt türlerine ayrılması ve çeşitli antibiyotik ve kemoterapötik maddelere duyarlığının incelenmesi
- Tez No: 37660
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖZDEM ANĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
- 34 - ÖZET İdrardan izole edilen 100 non-fermentatif Gram negatif çomak susundan, oksidaz negatif, ka talaz po zitif, hareketsiz olan 16 suş Acinetobacter cinsi o- larak saptanmıştır, Acinetobacter cinsi tek tür içerdiği için tüm suşlar Acinetobacter calcoaceticus olarak adlandırıl mıştır. Alt türlerin ayırımı için çeşitli özellikleri incelenmiş ve suşlarm tümünün Acinetobacter calcoace ticus subsp.anitratus olduğu belirlenmiştir. İzole edilen 16 Acinetobacter calcoaceticus subsp, anitratus susunun da sulbaktam-ampisilin, ofloksasin, siprofloksasin, tobramisin ve amikasin'e duyarlı oldu ğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
- 35 - SUMMARY 16 strains, non motile, oxidase negative and ca- talase positive, out of 100 non-fermentative Gram ne gative bacteria isolated from the urine were iden tified as the genus of Acinetobacter. All strains were named as Acinetobacter calcoace- ticus because the genus of Acinetobacter consisted of one species. Various characteristics were investigated for the determination of subspecies and all strains were found as Acinetobacter calcoaceticus subsp.anit- ratus. All the strains of Acinetobacter calcoaceticus subsp.anitratus isolated were found to be susceptible to sulbactam-ampisilin, ofloxacin, ciprofloxacin, tob ramycin and amikacin.