Geopolitics of Russia's Caucasus policy and its implications for the world
Rusya'nın Kafkasya politikasının jeopolitiği ve dünya üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 376657
  2. Yazar: GÖKHAN TEKİR
  3. Danışmanlar: PROF. NORMAN STONE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu tez uluslararası ilişkiler alanında ihmal edilmiş bir bölge olan Kafkasya'yı incelemektedir. Sovyetler Birliği'nin çöküşü Güney Kafkasya'yı oluşturan Gürcistan, Azerbaycan ve Ermenistan'ın bağımsızlıklarına neden olmuştur. Kuzey Kafkasya Rusya Federasyonu'nun bir parçası olarak kalmış fakat Rusya Federasyonu Kuzey Kafkasya'da ayrılıkçı hareketlerle uğraşmak zorunda kalmıştır. Ekonomik ve askeri bedellere rağmen Rusya bu bölgedeki varlığını devam ettirmektedir. Güney Kafkasya'daki Rus yönetiminin çekilmesi yeni bağımsızlıklarını kazanmış ülkelerin Batı kampına dahil olacakları inancını doğurdu. Güney Kafkasya, enerji yollarında çeşitlilik sağlama amacında olan Avrupa Birliği için büyük bir enerji merkezi olarak ortaya çıktı. Fakat, bölgesel çatışmalar ve bölgede düzenli olarak artan Rus varlığı bu fırsatın gerçekleşmesini engelledi. Rusya Kafkasya'da baskın bir görünüm kurmayı başardı. Bu çalışma, Rusya'nın Kafkasya politikasının jeopolitik temelli olduğunu iddia etmektedir. Rusya, kendi güvenliğini sağlamak ve uluslararası arenada büyük güç statüsünü tekrar inşa etmek için Kafkasya'nın kendi etki sahası içinde kalmasına özen göstermektedir. Rusya'nın bölgedeki amaçları sıklıkla diğer dış oyuncular tarafından engellenmektedir. Rusya bölgedeki hegemon pozisyonu devam ettirmek için diğer güçlerle mücadele etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines an overlooked region in the discipline of international relations, the Caucasus. The collapse of the Soviet Union caused the independence of Georgia, Azerbaijan and Armenia, which comprise the South Caucasus. The North Caucasus remained under the control of the Russian Federation but the Russian Federation had to deal with separatist movements in the North Caucasus. Despite military and economic costs, Russia tries to hold on the region. The withdrawal of Russian rule from the South Caucasus led to the belief that newly established republics would join to the Western camp immediately. The South Caucasus emerged as a big energy prize for the European Union, which wants to diversify its energy transportation routes. However, regional conflicts and Russian presence, which increased gradually has prevented this opportunity. Russia has managed to establish a dominant presence in the region. This study claims that Russia's Caucasus policy rests upon geopolitical considerations. Russia ensures that the Caucasus will remain under its sphere of influence in order to provide its security and reestablish its great power status in international arena. Russia's goals in the region are frequently challenged by external powers. In order to maintain its hegemonic position in the region, Russia struggles with other external powers.