Russian World Trade Organization (WTO) accession failures in 2003 and 2007 under Putin's first and second presidential terms (2000-2008)
Rusya'nın Putin'in birinci ve ikinci devlet başkanlığı dönemleri içerisinde 2003 ve 2007 yıllarında Dünya Ticaret Örgütü'ne (DTÖ) üyeliğindeki başarısızlık (2000-2008)
  1. Tez No: 376658
  2. Yazar: AYBİKE YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. NORMAN STONE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma, hususiyetle Rusya'nın DTÖ'ye girişi için hedeflenen 2003 ve 2007 yıllarında yaşanan başarısızlıkların sebeplerini bulabilmek amacıyla Putin'in birinci ve ikinci dönem başkanlığı sürecine odaklanmaktadır. Tez, DTÖ'nün yapısı ve karar alma sürecinin yanı sıra Yeltsin'in devlet başkanlığı döneminden başlayarak, Rus ekonomisini komünist yapıdan kurtarıp pazar ekonomisi haline getirmek amacıyla uygulanan reformları da içine alarak Rusya'nın 19 yıl süren DTÖ üyeliği macerasına ışık tutmaktadır. Bu çalışmada ayrıca, Rusya ekonomisini oluşturan örneğin tarım, sanayi ve hizmet sektörlerinin Rusya'nın DTÖ'ye girişinde karşılaşılabileceği olası etkileri değerlendirebilmek amacıyla Rusya'nın DTÖ üyeliği çerçevesinde verdiği taahhütlere ayrıntılı bir şekilde yer verilmektedir. Bunlara ek olarak, tezde Rusya'nın DTÖ'ye girişi konusuna Putin'in devlet başkanlığıyla artan ilgi ve Putin'in ikinci başkanlık döneminde DTÖ'ye ilişkin söylemlerinde yer alan olumsuz eğilimin sebepleri ile ilgili analizler de yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the Russian WTO accession failures under Putin's first and second presidential terms in order to locate the reasons for Russia not becoming a WTO member in 2003 and 2007. In addition to examining the nature and decision making process of the WTO, the thesis traces the history of the Russian WTO membership which took 19 years in total, by taking as a starting point the Yeltsin era and analyzing the reforms for transforming the Russian communist economy into a market economy. This study addresses Russia's commitment areas to be a WTO member in order to evaluate the possible effects of the WTO accession on the Russian sectors such as agriculture, manufacturing and services. Additionally, throughout the thesis, the reasons for the increased popularity regarding the Russian WTO membership with Putin's presidency and the possible causes of the negative change in Putin's rhetoric towards the WTO in his second presidential term are considered.