Anlık istihbarat, gözetleme ve keşif ihtiyaçları için mini insansız hava araçlarının yer kontrol istasyonlarının seçimi
Allocation of mini unmanned aerial vehicles for instant intelligence, surveillance and reconnaissance (ISR) requests
- Tez No: 376678
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY CAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada, farklı kaplama mesafelerine sahip Mini İnsansız Hava Araçlarının(İHA) iç güvenlik harekatı ve hudut güvenliği kapsamında anlık İstihbarat, Gözetleme ve Keşif(İGK) elde etme görev etkinliğini artırmak için, ilk önce değişen hava şartları ve koşulların etkisi olmaksızın maksimal kaplama problemi, daha sonra değişen hava şartları ve koşulların etkisi altında hizmet verememe olasılık değerlerinin kullanıldığı maksimum beklenen kaplama problemi olarak sorumluluk sahasındaki en uygun mini İHA yer kontrol istasyonlarının yer seçimi yapılmaktadır. Model mini İHA'ların tek merkezden olaylara yönlendirildiği anlık İGK isteklerini karşılamak amacıyla Safir ve Demir ülkeleri hudut hattını temsil eden jenerik bir arazi üzerinde uygulanmıştır. Modelin sonucunda ortaya çıkacak uygun yerlere İHA istasyon merkezi kurulması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this project is to locate grand control location of Mini Unmanned Aerial Vehicle (UAV) units which has different coverage capabilities, responsible for instant ISR(Intellegence,Surveillance, Reconnaissance). Mini UAV units were dispatched by a central control point to provide instant ISR on the imaginary border line between countries SAFIR and DEMIR. Using the model optimum points for the mini UAV station will be determined. The problem of finding the optimum locations of UAV units is modeled first under no effect of changing weather and environmental circumstances as a Maximal Covering Location Problem and then by putting into the effect of changing weather and environmental circumstances as a Maximum Expected Covering Location problem.