Gemi inşa sözleşmesinin kurulması ve tarafların borçları
The formation of the shipbuilding contract and the obligations of the parties
  1. Tez No: 376679
  2. Yazar: SİNAN MİSİLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET YAVUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 530
Özet
Gemi inşa sözleşmesi, bir tarafında yeni bir gemi inşa ettirmek isteyen iş sahibi ile diğer tarafında gemi inşa işinde uzman olarak yüklenici tersanecinin olduğu, yüklenicinin yeni bir gemi inşa, imal, dizaynını ve teslimini, iş sahibinin bunun karşılığında sözleşme ücretini ödemeyi borçlandığı, karşılıklı borç doğuran, ivazlı, rızai bir eser sözleşmedir. Gemi inşa sözleşmesinin temel unsurunu yüklenicinin gemi meydana getirme borcu ve geminin teslimi oluşturmaktadır. Yüklenicinin sayılan temel borçları karşılığında iş sahibi de sözleşme ücretini ödemek borcu altındadır. Gemi inşa sözleşmesinin konusunu inşa edilecek ve tamamlandığında gemi olacak yapı ve inşa faaliyeti oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The shipbuilding contract, in which one party who want a ship to be built; the buyer, with the other party who is as an expert on shipbuilding; the contractor, that the contractor undertakes to build, manufacture, design and delivery the ship and in return the buyer oblige to pay the contract fee, is a mutual, onerous, consensual contract of work. The essential elements of shipbuilding contract are the contractor's obligation of forming the ship and its delivery. In return the said obligations of the contractor, the buyer is under the obligation of paying the contract fee. The subject of the shipbuilding contract is a structure which to be built and when completed to be a ship and building activity.