Pinealektomize ratlarda melatoninin yanık yara iyileşmesine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of melatonin on healing of burn wounds in pinealectomized rat
- Tez No: 376788
- Danışmanlar: PROF. DR. NEDİM SAVACI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Yanık tüm dünyada insanoğlunun karşılaşabileceği en önemli fiziksel ve psikolojik travmalardan birisidir. Yanık yara tedavisi, üzerinde halen çalışmaların yapıldığı önemli bir sorundur. Yanık yara iyileşmesinde ilerleyici doku hasarı morbidite, mortalite ve tedaviyi belirlemektedir. Serbest oksijen radikallerinin yanık yara progresyonunda rol alması melatoninin alternatif bir tedavi olabileceğini akla getirmektedir. Bu çalışmanın temel amacı, melatonin bazal salınımının ve eksojen melatoninin yanık yara iyileşmesine etkisini araştırmaktır. Yöntem: Çalışmada 40 adet deneysel rat 4 gruba ayrıldı: Kontrol grubu (Grup 1), eksojen melatonin grubu (Grup 2), pinealektomi grubu (Grup 3) ve eksojen melatonin uygulanan pinealektomi grubu (Grup 4). Ratların sırtlarına kaynar suda bekletilmiş metal plak ile 2.derece derin yanık oluşturuldu. Kontrol grubuna tedavi uygulanmadı. Grup 2'ye intraperitoneal melatonin verildi. Grup 3 ve 4'e pinealektomi yapıldı. Ayrıca Grup 4'e intraperitoneal melatonin verildi. Yedi gün boyunca yanık alanlarının iyileşmesi dijital fotoğraf makinesi ile takip edildi. Yedi gün sonunda ratların yanık alanları eksize edildi. Bu dokularda hidroksiprolin, Tip 3 kollajen, ödem, iltihabi infiltrasyon, konjesyon, vasküler proliferasyon, fibrozis düzeyleri, staz zonu ve epitel kalınlıkları değerlendirildi. Makroskobik olarak yanık yarasında iyileşen alan hesaplandı. Bulgular: Staz zonu kalınlığı Grup 4'te, Grup 1ve 2 'ye göre daha fazlaydı. Tip 3 kollajen boyanma Grup 2'de, Grup 3'e göre daha fazlaydı. Ödem Grup 2'de diğer gruplara oranla en yüksekti. Konjesyon Grup 1'de, Grup 4'e göre daha yüksekti. Fibrozis Grup 2'de, Grup 3 ve 4'e göre daha fazlaydı. İyileşen alan ortalamaları, epitelizasyon, iltihabi infiltrasyon, vasküler proliferasyon ve hidroksiprolin düzeyi açısından gruplar arasında anlamlı fark yoktu. Sonuç: Yanık yara iyileşmesinde endojen melatonin düzeyi oldukça önemlidir. Tek başına eksojen melatoninin yanık yara iyileşmesine etkisi olmadığı düşünülmektedir ve bu durum uygulanan eksojen melatoninin dozuna ve süresine bağlı olabilir. Veya eksojen melatoninin yanık yara iyileşmesine etkisinin görülebilmesi için endojen melatonin düzeyinin belli seviyede olması gerekmektedir. Bu nedenle yüksek dozda veya uzun periyotlu melatoninin uygulandığı çalışmalara ihtiyaç olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Burn is one of the most important physical and psychological trauma for human in all of the world. Treatment of burn wound, on which the studies are still carrying out, is an important challenge. In burn wound healing, progression tissue injury determines the mortality, morbidity and the treatment. Taking a role of oxygen free radicals in burn wound progression suggests that melatonin may be an alternative treatment. This study aims to investigate the effects of basal secretion of melatonin and the exogenous melatonin on burn wound healing. Methods: In this study, 40 rats were divided into four groups: Control group (Group 1), exogenous melatonin group (Group 2), pinealectomy group (Group 3), pinealectomy and exogenous melatonin group (Group 4). Deep second degree burn was created on the back of the rats with a metal plate held in boiling water. Control group was untreated. Melatonin was given to Group 2 intraperitoneally. Pinealectomy was performed for Group 3 and 4. Melatonin was also given to Group 4 intraperitoneally. Healing of burn areas of all rats were followed with a digital camera for 7 days. At the end of 7 days, burn areas were excised. Levels of hydroxyproline, Type 3 collagen, edema, inflammatory infiltration, congestion, vascular proliferation, fibrosis, thickness of stasis zone and epitelium were evaluated in this tissues. Healing areas were measured macroscopically in burn wound. Results: In Group 4, zone of stasis thickness was more than in Group 1 and 2. In Group 2 dyeing of Type 3 collagen was higher than in Group 3. Edema was highest in Group 2 than in other groups. In Group 1, congestion was higher than in Group 4. In Group 2, fibrosis was higher than in Group 3 and 4. There is no difference in epithelialization, hydroxyproline, vascular proliferation, inflammatory infiltration values and average size of healed area. Conclusion: Level of endogenous melatonin is very important on burn wound healing. It is considered that exogenous melatonin alone has no effect on burn wound healing. This situation may be related to dose and duration of exogenous melatonin performed, or endogenous melatonin must be at the certain level in order to see the effect of exogenous melatonin on burn wound healing. Therefore, it has been considered that further studies, in which exogenous melatonin used at higher doses and longer duration, are required.