Annedeki majör depresyonun fetal kord kanında beyin kökenli nörotrofik faktör düzeyi üzerine etkisi
Effect of maternal depression to brain-derived neurotrophic factor levels in fetal cord blood
- Tez No: 376789
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZMİYE KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada; gebelik sırasında annedeki majör depresyonun, bebeğin kord kanındaki BDNF seviyesine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla Konya Eğitim Araştırma Hastanesi ve Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniklerine Ekim 2011 ve Ağustos 2012 tarihleri arasında elektif sezaryen için başvuran gebelerden kriterlere uyan 48 gebe çalışmaya dahil edildi.Gebeliğinde depresyon tanısı alan 23 anne ve depresyon tanısı almayan ilk 25 anne kontrol grubu olarak karşılaştırıldı. Gebeliğinde depresyon tanısı alan anneler ile gebeliğinde depresyon tanısı almayan anneler arasında yaş, çalışma durumu, gelir düzeyi, düşük doğum öyküsü, bebeğin cinsiyeti, sezaryen sırasında uygulanan anestezi şekli yönünden anlamlı bir fark bulunmadı. Gebeliğinde depresyon tanısı alan annelerin bebeklerinin kord kanındaki BDNF seviyesi, gebeliğinde depresyon tanısı almayan annelere göre anlamlı düzeyde düşüktü. Gebeliğinde depresyon tanısı alan annelerin gebelik süresi ve bebeklerinin doğum ağırlığı anlamlı düzeyde daha düşüktü. BDNF'nin nörogelişimde rol aldığı bilinmektedir. Bu bilgi ışığında BDNF düzeyinin düşük olmasının fetal nörogelişimi olumsuz etkileyebileceği varsayılabilir. Bu nedenle gebelik döneminde annede depresyonun tanınması ve tedavi edilmesi çocuğun nörogelişimi açısından oldukça önemli görünmektedir.
Özet (Çeviri)
In the present study, we aimed to assess the association between cord blood Brain-Derived Neurotrophic Factor (BDNF) concentration and maternal depression during pregnancy. A total of 48 pregnant women admitted for elective caesarean section to The Konya Research and TrainingHospital and Konya Necmettin Erbakan University Meram Medical Faculty, department of Obstetrics and Gynecology between October 2011 and August 2012 were enrolled into the study. The study group comprised 23 women diagnosed with depression during pregnancy and the control group included 25 pregnant women who did not experience depression during pregnancy. The groups were well matched with regard to age, employment and income status, history of abortion, gender of children and the anesthesia technique used during surgery. Cord blood BDNF concentration was significantly lower in babies who born to mothers with depressionas compared with those in the control group. Additionally, the duration of pregnancy was significantly shorter in group of mothers who had depression and birth weight was significantly less in babies who born to mothers with depression. Given the fact that BDNF plays a majör role in neurodevelopment, one may assert that a decrease in BDNF concentration during pregnancy may disturb fetal neurodevelopment. The diagnosis and treatment of maternal depression during pregnancy is essential for normal fetal neurodevelopment.