Köpeklerde femurun suprakondiler ve distal epifiz kırıklarının eğri plak ile sağaltımı
Treatment of supracondylar and distal epiphyseal femur fracture with curved plate in dogs
  1. Tez No: 376822
  2. Yazar: ÇAĞDAŞ İNCESU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BELGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, köpeklerde femurun suprakondiler ve distal epifiz kırıklarının ?eğri plak? ile sağaltımının klinik ve radyografik bulgular ışığı altında değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Çalışma materyalini, ADÜ Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı Kliniği'ne getirilen, suprakondiler ve distal epifiz kırığı tanısı konan, değişik yaş, ırk ve cinsiyette toplam on adet köpek oluşturdu.Köpeklerde 0,045 mg/kg (SC) atropin sülfat (Atropin® %2 20 ml, Vetaş®), 1 mg /kg dozunda (IM) xylazine hydrocloride (Alfazyne® %2, 20 ml, Egevet) ve 11 mg/kg dozunda (IM) ketamine hydrocloride (Alfamine® %10 10 ml, Egevet) enjeksiyonu ile indüksiyon gerçekleştirildi. Genel anestezi Isoflurane (Isoflurane®-Usp, Adeka İlaç San. Tic.)'ın %1 MAC inhalasyonu ile sürdürüldü.Operasyon bölgesi asepsi ve antisepsi kurallarına göre hazırlandı. Önce patella ve femurun lateral trokleası palpe edildi. Ardından tuberistas tibianın üst seviyesinden patellaya kadar kavisli bir ensizyon yapıldı ve eşit uzunlukta distale kadar uzatıldı. Deri altı bağ doku ve fascia da aynı şekilde ensize edildi. Daha sonra fascia lata ve genu ekleminin lateral fasciası diseke edildi. Kırık hattı ortaya çıkarıldı. Eğri plak distal fragmente spongiyöz, proksimale kilitli kortikal vidalar ile tutturuldu.Tüm olgular postoperatif 10, 20, 40 ve 60. günlerde klinik ve radyolojik olarak muayene edildiler. Postoperatif 10. gün klinik muayenede bir köpekte (3 nolu olgu) şiddetli, diğerlerinde orta şiddette ağrı belirlendi, 20, 40 ve 60. günlerde yapılan muayenelerde 3 nolu olguda ağrı devam ederken, diğer olgularda ağrının azaldığı ve tamamen ortadan kalktığı görüldü. Topallık skorlamasında postoperatif 10. günde sadece bir köpeğin (3 nolu olgu) ayağına hiç ağırlık veremediği, üç olgunun ise ayağa kalkarken zorlandığı belirgin topallık gösterdiği, diğerlerinin de belirgin olarak topalladığı belirlendi. Postoperatif 40 ve 60. günlerdeki muayenelerde 3 nolu olgu hariç diğerlerinde topallığın tamamen ortadan kalktığı görüldü.Radyolojik muayenelerde kırıkların şeklinin Salter-Harris sınıflandırılmasında yedi köpekte Tip I, üç köpekte ise Tip II kırığı olduğu belirlendi. Köpeklerin postoperatif 10. gün alınan röntgenleri üzerinde yapılan incelemede kallus oluşumunun başladığı ve dört olguda kırık hattının belirginliğinin azaldığı görüldü. Postoperatif 20. günde çekilen röntgenlerde sekiz köpekte kırık çizgisinin görünürlüğünün azaldığı, birinde (7 nolu hasta) kaybolduğu, birinde (3 nolu olgu) ise belirgin olduğu, tüm olgularda kallus oluştuğu dört köpekte taşkın kallus şekillendiği saptandı. Köpeklerin 40. gün röntgenleri incelendiğinde 3 nolu olgu hariç kırık çizgisinin kapandığı, dört olguda taşkın kallus oluştuğu diğerlerinde oluşmuş olan kallusun belirgin ölçüde rezorbe olduğu belirlendi. Son olarak postoperatif 60. gün röntgenlerinde tek bir köpekte (3 nolu olgu) kırık çizgisinin belirgin olduğu, diğerlerinde kırık hattının tamamen iyileştiği görüldü.Sonuç olarak klinik ve radyolojik bulgular ışığı altında femurun distal epifiz ve suprakondiler kırıklarının sağaltımında eğri plak ile osteosentez uygulamasının, mini bir seride olsa, mevcut sağaltım modelleri arasında seçenek olarak değerlendirilebileceği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate, under light the clinical and radiographic findings, the treatment with curved plate of the distal epiphyseal and supracondylar fracture of femur in dog.As material, a totally of 10 dog different age, breed and sex diagnosed distal epiphyseal and supracondylar fracture of femur which brought to Adnan Menderes University, Veterinary Faculty, Department of Surgery Clinic were subjected.All dog were anesthetized with a dose of 0,045 mg/kg (SC) atropine sulfate (Atropin® %2 20 ml, Vetaş®), 1 mg /kg (IM) xylazine hydrochloride (Alfazyne® %2, 20 ml, Egevet) and 11 mg/kg (IM) ketamine hydrochloride (Alfamine® %10 10 ml, Egevet). Then general anesthesia was maintained with % 1 MAC Isoflurane inhalation (Isoflurane®-Usp, Adeka İlaç San Tic Turkey).Operation area was prepared according asepsis and antisepsis rules, routinely. Firstly, patella and lateral trochlea of femur was palpated. Following this, a curved incision was made from top of tuberositas tibia to patella and this incision was lengthened to the distal area, equally. Same manner, connection tissue fascia was dissected. Then fracture line was revealed. Curved plate was attached to the distal fragment by spongiose screws, the proximal fragment by locked cortical screws.All patients were examined as radiologically and clinically in 10, 20, 40, and 60th days, postoperatively. In postoperatively 10th days, in one case was designated severe lameness and others mild lameness in 20, 40, and 60th days, in three number case pain was continuously and others cases was firstly decrease then pain removed completely, following days.In radiological examination, according to the Salter-Harris classification, fracture lines were classified as type I in seven cases and type II in three cases. It was seen the callus formation and decrease of evidence of fracture line on obtained radiographs in 10th day, postoperatively. In postoperatively 20th day, the visibility of fracture line was decreased in eight dogs, in one was last (seven number case), in other one was clear. Callus was formed in all dogs, and expansive callus was formed in four dogs. In postoperatively 40th day, except three number dog, fracture line was closed, expansive callus formation was still formed in four dogs, in other dogs callus formation was reabsorbed. At finally in radiograph in postoperatively 60th day, ıt was seen that fracture line was obvious in one dog (number three) and exactly healed on other dogs.As a result, under lighting clinical and radiogically findings, in a mini-series, it was thought that curved plate can evaluate as a choice in treatment of supracondylar and distal epiphyseal fracture of femur in dogs.