Ökaryotik protein sentezinin elongasyon aşamasının etki mekanizmaları
- Tez No: 37686
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RÜSTEM NURTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Karaciğer, böbrek,' akciğer, beyin gibi değişik sıçan dokularından EF-2 saf laştırıldi. Her doku için homo jenleştir- me, santrifüj, OH-apatit, DEÂE sellüloz, f osf osellüloz kolon kromotograf ileri ve elektrofokus gibi aynı yöntemler uygulan dı. Bütün bu aşamalar sonucunda sıçan karaciğeri ve böbreğin den EF-2 saf olarak elde edildi. Ancak sıçan karaciğeri ve rimlilik ve saflık açısından diğer dokulara göre daha üstün bulundu. Sıçan karaciğer EF-2'sinin elektrofokus işlemi ve G-100 kolon kromatograf isinden sonra büyük oranda (yaklaşık %90) saflaşmış olduğu belirlendi. Akciğer dokusu ile ancak DEAE sellüloz kromatograf isi aşamasına kadar gelinebildi. Bu dokuda verim oldukça düşüktü. Beyin dokusunda ise EF-2 mikta rı akciğerden de daha düşük bulundu. OH-apatit ile kesimleme- den sonra işleme devam edilemedi. Bütün bu bulgulardan sonra EF-2'nin en saf ve en yük sek verimle, protein sentez etkinliği en yüksek olduğu sıçan karaciğer dokusundan elde edilebileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
EF-2 is tried to be purified from the liver, kidney lung and brain tissues of rats. Each specimen is processed by homogenization, centrif ugation, OH-apatite, DEAE cellulose and : phosphocellulose colon chromatographies and electrof ocu- sing respectively. After all these procedures, EF-2 had been purified only from the tissues of the liver and the kidney. The productivity and purity of EF-2 was found better when rat liver had been used. After electrof ocusing and G-100 colon chromatography we isolated very pure (%90) EF-2 from rat liver. With the lung specimen the procedures were stopped at the DEAE cellulose chromatography stage because the EF-2 yield was low. In the brain tissue the amount of EF-2 was found to be lower than the lung tissue. So we couldn't continue after the OH-apatite chromatography. After these results we concluded that EF-2 can be isolated in the highest yield and in the puriest form from, the rat liver where most of the protein" synthesis takes place.