Pseudomonas ekzotoksin A ile ökaryotik elongasyon faktörü 2'nin (eEF-2) ADP-ribozilasyon mekanizmasının incelenmesi
Investigation ADP-ribosylation mechanism of eukaryotic elongation factor 2 (eEF-2) with pseudomonas exotoxin A
- Tez No: 832078
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Pseudomonas ekzotoksin A (ETA), Pseudomonas aeruginosa bakterisinin ürettiği bir toksindir. 66 kDa molekül ağırlığında ve 638 amino asitten oluşmaktadır. Özellikle ökaryot hücrelerde bulunan ökaryotik elongasyon faktörü 2'yi ADP-ribozilleyerek protein sentezini inhibe eder ve hücrenin ölümüne neden olur. Pseudomonas ekzotoksin A, hücre yüzeyindeki LRP1 reseptöre bağlanarak hücreye giriş yapar. Hücre zarını geçer ve klatrin aracılı endositoz yoluyla hücre içine alınır. ETA, hücre içinde aktive olur ve eEF2'yi hedeflemek için hazır hale gelir. Aktif ETA, eEF2'nin spesifik bir amino asitine ADP-ribozil gruplarını transfer eder. Böylece, eEF2'nin normal işlevi engellenir. Bu, hücrede protein sentezinin inhibisyonuna neden olur. Sonuç olarak, ETA'nın ADP ribozilasyon mekanizması, hücre içi protein sentezini bozarak hücrenin normal işleyişini etkiler. Bu mekanizma, bakterinin konak hücreleri enfekte etme ve savunma mekanizmalarından kaçma yeteneğine katkıda bulunur. Çalışmamız, bakteriyel toksinlerin hücre içi işleyişini anlama ve potansiyel tedavi yöntemleri geliştirme açısından önemlidir. Çalışmamızın gelecekte bu alandaki inhibitör ve ilaç tasarım çalışmalarına önemli bir katkı sağlayacağını düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Pseudomonas exotoxin A (ETA) is a toxin produced by the bacterium Pseudomonas aeruginosa. It has a molecular weight of 66 kDa and consists of 638 amino acids. Specifically, it targets eukaryotic elongation factor 2 (eEF2) found in eukaryotic cells, inhibiting protein synthesis by ADP-ribosylating it, ultimately leading to cell death. Pseudomonas exotoxin A enters the cell by binding to the LRP1 receptor on the cell surface, crossing the cell membrane and being internalized via clathrin-mediated endocytosis. Once inside the cell, ETA becomes activated and readies itself to target eEF2. Active ETA transfers ADP-ribose groups to a specific amino acid on eEF2, thereby disrupting its normal function. This mechanism inhibits protein synthesis within the cell. Consequently, ETA's ADP-ribosylation mechanism disrupts the normal functioning of the cell by inhibiting intracellular protein synthesis. This mechanism contributes to the bacterium's ability to infect host cells and evade defense mechanisms. Our study is important for understanding the intracellular processes of bacterial toxins and for developing potential treatment methods. We believe that our research will make a significant contribution to future inhibitor and drug design studies in this field.