Çocuk acil servisine başvuran toplum kökenli pnömoni vakalarında klinik şiddetin pro-adrenomedullin ve ıl-1B düzeyi ile ilişkisi
The relationship between serum pro-adrenomedullin, il-1β levels and clinical severity of community-acquired pneummonia in the pediatric emergency departmant
- Tez No: 377019
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET GÜZEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Giriş ve amaç: Çocuklarda toplum kökenli pnömoni (TKP) özellikle gelişmekte olan ülkelerde en önemli mortalite ve morbidite nedenlerinden biridir. Bu nedenle pnömoni varlığını tespit etmek ve şiddetini belirlemek klinisyenler için oldukça önemlidir. Bu amaçla son yıllarda özellikle erişkin hastalarda yeni biyobelirteçler araştırılmaktadır. Bu yeni biyobelirteçlerden pro-adrenomedullin (pro-ADM) ve interlökin-1β (IL-1β)'nın çocuklarda TKP için prognostik potansiyeli olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı TKP hastası çocuklarda pro-ADM ve IL-1β seviyeleri ile hastalık şiddeti arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Materyal ve metod: Bu çalışma 66 TKP hastası ve 32 sağlıklı çocuk ile prospektif olarak yürütülmüş gözlemsel bir çalışmadır. Çalışmamızda hasta ve kontrol grubundan elde edilen kan örneklerinde; tam kan sayımı ile serum C-reaktif protein (CRP), pro-ADM ve IL-1β düzeyleri çalışıldı. Hastalarımıza klinik şiddeti belirlemek üzere solunum sıkıntısı klinik skoru uygulandı. Olgular bu skorlama sonucunda hafif (0-3 puan), orta (4-6 puan) ve ağır (>6 puan) şiddet risk gruplarına ayrıldı. Çalışma sonunda hasta - kontrol grubunun laboratuvar özellikleri karşılaştırıldı. Ayrıca TKP tanısı alan hastaların serum belirteç düzeyleri ile bu hastaların demografik, klinik ve radyolojik özelliklerinin ilişkisi ve maliyet analizleri karşılaştırılmalı olarak sunuldu. Bulgular: Toplum kökenli pnömonili olguların yaş ortanca değeri 42 ay (3 ay – 181 ay) idi. Olguların 39'u (%59.1) erkek, 27'si (%40.9) kız, erkek/kız oranı 1.44:1 idi. TKP'li olgular klinik skora göre risk gruplarına ayrıldığında 28 (%42.4) hastanın hafif risk, 23 (%34.8) hastanın orta risk ve 15 (%22.8) hastanın ise ağır risk grubuna dahil olduğu görüldü. Hastaların tanı anında çekilen akciğer grafilerinde en sık karşılaşılan bulgu 22 (%33.3) hastada saptanan konsolidasyon idi. 24 (%36.4) hasta viral pnömoni, 42 (%63.6) hasta ise bakteriyel pnömoni olarak değerlendirildi. 30 (%45.5) hastada komplikasyon saptandı. En sık komplikasyon ise 18 (%27.2) hastada saptanan plevral efüzyon/ampiyem idi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Community-acquired pneumonia (CAP) in children is one of the most important causes of mortality and morbidity in developing countries. Therefore, it is very important to detect the presence and the severity of the pneumonia for clinicians. For this purpose, in recent years, particularly new biomarkers have been studied especially in adult patients. Pro-adrenomedullin (pro-ADM) and interleukin-1β (IL-1β) is thought to have prognostic potential for CAP in children. The objective of this study to know the levels of pro-ADM and IL-1β in children with CAP and analyze the relation between these levels and the severity of illness. Methods: A total of 66 patients and 32 healthy children were included in a prospective observational study. In our study, complete blood count, serum C-reactive protein (CRP), pro-ADM and IL-1β levels were studied in blood samples were obtained from the patient and control groups. In our patients Respiratory Clinical Score was performed to determine the severity of pneumonia. Cases were grouped as mild (0-3 points), moderate (4-6 points) and severe (>6 points) illness depending on the clinical score. At the end of the study, laboratory findings of control-patient group, cost analysis and the association between serum marker levels and demographic, clinical and radiological findings of patients were compared and presented. Results: The median age of patients with CAP was 42 months (3 months - 181 months). 39 of the patients (59.1%) were male and 27 (40.9%) were female, male / female ratio was 1.44: 1. According to Respiratory Clinical Score, 28 (42.4%) patients had mild risk, 23 (34.8%) had moderate risk and 15 (22.8%) had severe risk of illness. The most common presenting chest X-ray findings of patients were consolidation with 22 patients (33.3%). 24 (36.4%) patients had viral pneumonia, 42 (63.6%) patients were diagnosed as bacterial pneumonia. 30 (45.5%) patients had complications. The most frequent complication was pleural effusion / empyema were diagnosed in 18 (27.2%) patients, respectively. Patients' serum median levels of pro-ADM (2.96 vs.