AMELX, CA6, DEFB1 ve TAS2R38 gen polimorfizminin ve gen-çevre etkileşiminin erişkinlerdeki çürük etiyolojisi ve risk değerlendirmesi üzerindeki etkilerinin araştırılması
EFFECTS OF AMELX, CA6, DEFB1, TAS2R38 8 gene polymorphism and gene-environment interactions on dental caries etiology and caries risk assessment in adults
- Tez No: 377027
- Danışmanlar: PROF. DR. RABİA BANU ERMİŞ, DOÇ. DR. NİLÜFER ŞAHİN CALAPOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
AMAÇ: Diş çürüğü çevresel ve genetik risk faktörlerinin etkileşimi sonucu oluşan multifaktoriyel bir hastalıktır. Genetik faktörlerin varlığına dair güçlü kanıtlar olmasına rağmen diş çürüğü ve gen polimorfizmleri ile ilişkili az sayıda çalışma mevcuttur. Bu çalışmanın amacı; AMELX, CA6, DEFB1 ve TAS2R38 gen polimorfizminin ve gen-çevre etkileşiminin erişkinlerdeki çürük etiyolojisi ve risk değerlendirmesi üzerindeki etkilerinin araştırılmasıdır. YÖNTEM: Yaş aralığı 20-60 olan 'düşük çürük risk' (DMFT≤5) grubundaki 77 birey ve 'yüksek çürük risk' (DMFT≥14) grubundaki 77 bireyden alınan yanak içi sürüntü örneklerinden genomik DNA izolasyonu yapıldı. AMELX (+522), CA6 (T55M), DEFB1 (G-20A) ve TAS2R38 (A49P) tek nükleotid polimorfizmlerinin dağılımları, PCR-RFLP yöntemi ile değerlendirildi. Çalışmada çevresel risk faktörleri olarak plak miktarı, diş fırçalama sıklığı, öğün dışı diyet sıklığı, tükürük akış hızı, tamponlama kapasitesi, tükürükteki mutans streptokok ve laktobasil sayısı incelendi. İstatistiksel anlamlılık değeri p 0.05).
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Dental caries is a multifactorial disease and can be conceptualized as an interaction between genetic and environmental risk factors. There have been few studies of gene polimorphisms and dental caries despite strong evidence of genetic factors. The aim of this study is to examine effects of AMELX, CA6, DEFB1 and TAS2R38 gene polymorphism and gene-environment interactions on caries etiology and risk assessment in adults. METHODS: Genomic DNA of 77 adults between 20-60 ages with 'low caries risk group' (DMFT≤5) and 77 adults with 'high caries risk group' (DMFT≥14) was extracted from the buccal mucosa. The frequency of AMELX (+522), CA6 (T55M), DEFB1 (G-20A) and TAS2R38 (A49P) single nucleotide polymorphisms were genotyped with the PCR-RFLP method. The environmental risk factors such as plaque amount, tooth brushing, between-meal snacks, saliva secretion rate, buffer capacity, mutans streptococci and lactobacilli counts were examined in the study. Statistically significant difference was defined as a P value of 0.05).