Prenatal dönemdeki farklı etkenlerin yavru sıçanlarda mine defekti oluşumuna etkisinin histolojik olarak incelenmesi
Histologic evaluation of effects of different factors in prenatal period on enamel defect development in rats
  1. Tez No: 460397
  2. Yazar: CANAN DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RECAİ MENTEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Amaç: Kronik stres, bisfenol-A (BFA), amoksisilin veya lipopolisakkarid (LPS) enfeksiyonu gibi dört çevresel faktöre prenatal dönemde maruz kalmış sıçanların mandibular birinci molarlarının histolojik, immünohistokimyasal ve makroskobik olarak incelenmesi. Gereç ve Yöntem: 15 hamile sıçan, 4 deney grubu ve kontrol olarak ayrılmıştır. kronik stres grubu prenatal 18. günden doğuma kadar 12:12 aydınlık/aydınlık ortama maruz bırakılmıştır. BFA grubu hamileliğin ilk gününden doğuma kadar oral yolla günlük 5μg/kg BFA'ya maruz bırakılmıştır. Amoksisilin grubuna prenatal 18. günden doğuma kadar günlük 100mg/kg amoksisilin enjekte edilmiştir. LPS enfeksiyonu grubuna prenatal 18. günde tek seferlik 125μg/kg bakteriyal LPS enjekte edilmiştir. Postnatal 10. günde kontrol grubundan 7, diğer gruplardan 10'ar yavru sakrifiye edilmiştir. Sol hemimandibulalardan alınan 3-μm kalınlığında kesitler hematoksilen-eozin(H&E) ve Gomori'nin tek aşamalı trikrom boyası(GT) ile boyanmış ve ameloblast gelişim aşamalarındaki yoğunluklarını değerlendirmek amacıyla anti-AMELX ve anti-AMBN tavşan primer antikorları ile inkübe edilmiştir. Sağ molarların yüzey morfolojileri stereomikroskopla değerlendirilmiştir. Bulgular: Tüm grupların AMELX (p=0.008, p=0.0001, p=0.009) ve AMBN (p=0.002, p=0.001, p=0.0001) immünekspresyonları bütün ameloblast gelişim fazlarında kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede zayıf bulunmuştur. H&E ve GT boyamada tüm deney gruplarında anormal mine matriks formasyonu gözlenmiştir. Morfolojik incelemede amoksisilin grubunda sarımtırak renk değişikliği gözlenmiştir. Sonuçlar: Bu çalışmayla prenatal dönemde maruz kalınan stres, BFA, amoksisilin ve enfeksiyonun mine formasyonunu etkileyebileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Histologic, immunohistochemical and macroscopic evaluation of mandibular first molars of rats which were exposed to four environmental factors prenatally such as chronic stres, bisphenol-A (BPA), amoxicillin or lipopolysaccharide (LPS) infection. Material-methods: 15 pregnant rats were divided into 4 experimental groups and control. Chronic stress group rats were exposed to a 12:12 light/light cycle (LL) from day E18 until delivery. BPA group rats were orally administered daily 5μg/kg BPA from E1 until delivery. Amoxicillin group rats were daily injected 100mg/kg amoxicillin from day E18 until delivery. LPS infection group rats were injected 125μg/kg bacterial LPS for once on E18. Seven pups from control and ten pups from other groups were euthanized on P10. 3-μm sections from left hemimandibula were stained with hematoxylin-eosin (H&E) and Gomori's one step trichrome staining (GT) and incubated with rabbit polyclonal antibodies to AMELX and to AMBN and staining intensity of ameloblast stages were evaluated. Surface morphology of right mandibular molars were eveluated with stereomicroscope. Results: AMELX (p=0.008, p=0.0001, p=0.009) and AMBN (p=0.002, p=0.001, p=0.0001) staining of all groups were significantly lower than control in each developmental stages of ameloblasts. Abnormal enamel matrix formation was observed in H&E and trichrome staining sections of all experimental groups. Yellowish coloration of amoxicillin group was observed in morphologic evaluation. Conclusions: This study investigates exposing to stress, BPA, amoxicillin and infection prenatally may affect enamel formation.