Beta amyloid peptidin izole rat kalp kasına ve barsak düz kasına etkileri
Effects of beta amyloid peptide on isolated rat heart muscle and intestine smooth muscle
- Tez No: 377118
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA KAYGISIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Alzheimer hastalığında beyinde ve kan damarlarında nörotoksik beta amyloid peptidler birikir ve bunlar hastalığın patogenezinde rol oynar. Beta amyloid peptidler kardiyovasküler fonksiyonların düzenlenmesinde de bir rol oynayabilir. Bu peptidlerin nöronlar üzerindeki etkilerinin iyi bilinmesine karşılık bunların kardiyovasküler fonksiyonlara ve ileum kasılmasına etkisi hakkında bilgi azdır. Ayrıca beta amyloid 1-42'nin ve beta amyloid peptid 22-35'in izole sıçan kalplerinde kardiyovasküler fonksiyonlara ve sıçan ileum kontraksiyonlarına etkisi çalışılmamıştır. Bu nedenle bu peptidlerin izole sıçan kalbi ve ileumu üzerindeki etkilerini araştırdık. Sıçanlardan kalpler ve ileumun uzunlamasına kas şeritleri izole edildi. Kalpler Langendorff yöntemi uygulanarak sabit basınç koşullarında modifiye Krebs-Henseleit solüsyonu (mKHs) ile perfüze edildi. Sol ventrikülün geliştirdiği basınç (SVGB; bir kasılma indeksi), +dP/dtmax (diğer kasılma indeksi), koroner akım, monofazik aksiyon potansiyeli amplitüdü (MAPamp) ve repolarizasyonun % 90'ında MAP süresi (MAP90) ve ileum düz kasının spontan kasılmaları ölçüldü. Beta amyloid peptid 1-42'nin 1, 10 ve 100 nM dozları, SVGB'ı, +dP/dtmax'ı ve kalp atım sayısını anlamlı olarak azalttı. Bu peptidin 1 nM dozu koroner akımı etkilemedi fakat 10 ve 100 nM dozları bu parametreyi anlamlı olarak azalttı. Peptidin 1. 10 ve 100 nM dozları MAPamp'ünü değiştirmeksizin MAP90'ı arttırdı. Beta amyloid peptid 22-35'in 1, 10 ve 100 dozları SVGB'ı ve +dP/dtmax'ı azaltırken diğer kardiyovasküler parametreleri değiştirmedi. Ayrıca beta amyloid peptid 1-42'nin ve beta amyloid peptid 22-35'in 1, 10, 100 ve 1000 nM dozları ileum kasılmalarını etkilemedi. Bu bulgular beta amyloid 1-42'nin negatif inotropik ve negatif kronotropik etkilerle birlikte MAP süresini arttırabileceğini göstermektedir. Bu peptidin yüksek dozları koroner akımı azaltabilir. Bulgular beta amyloid peptid 22-35'in negatif inotropik etkiler yapabileceğini de göstermektedir. Ayrıca bulgular her iki peptidin ileum düz kaslarının kasılmasını etkileyemeyeceğini gösterir.
Özet (Çeviri)
The neurotoxic beta amyloid peptides accumulate in brain and blood vessels of patients with Alzheimer disease and are involved in the pathogenesis of Alzheimer disease. Beta amyloid peptides may play a role in the regulation of cardiovascular functions. The effects of beta amyloid peptides on neurons are well known. However, there is little information about the actions of these peptides on cardiovascular functions and ileum contractility. Furthermore, the action of beta amyloid peptide 1-42 and beta amyloid 22-35 on cardiovascular functions of isolated rat heart and contractions of rat ileum has not been studied. Therefore, we investigated the possible effects of these peptides on isolated rat heart and rat ileum. The rat hearts and longitudinal muscle strips of rat ileum were isolated. According to Langendorrf's method, under constant pressure conditions, the hearts were perfused with modified Krebs-Henseleit solution. Left ventricular developed pressure (LVDP; an index of contractility), +dP/dtmax (other index of contractility), coronary flow, monophasic action potential amplitude (MAPamp) and MAP duration at 90 % repolarization (MAP90), and spontaneous contractions of ileum smooth muscle were measured. Beta amyloid peptide 1-42 in doses of 1, 10 and 100 nM significantly decreased LVDP, +dP/dtmax and heart rate. This peptide in a dose of 1 nM did not affect coronary flow, but 10 and 100 nM doses significantly reduced this parameter. The peptide in doses of 1, 10 and 100 nM did not alter MAPamp, but increased MAP90. Beta amyloid peptide 22-35 in doses 1, 10 and 100 nM decreased LVDP and +dP/dtmax, without affecting other cardiovascular parameters. In addition, beta amyloid peptide 1-42 and 22-35 in doses of 1, 10, 100 and 1000 nM also did not affect ileum contractions. These results indicate that beta amyloid peptide 1-42 may produce negative inotropic and negative chronotropic effects with an increase in MAP duration. Furthermore, this peptide at high doses may decrease coronary flow. These results also indicate that beta amyloid peptide 22-35 exerts negative inotropic action. In addition, our findings suggest that both peptide may not affect ileum contractility.