Betonarme kısa kolonların tasarlanmasına ve güçlendirilmesine yönelik yeni yaklaşımların analitik ve deneysel araştırılması
Analytical and experimental investigation of new approaches to strenghening and designing of reinforced concrete short columns.
- Tez No: 377189
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ALTUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 329
Özet
Depreme dayanıklı yapı tasarımı çerçevesinde göz önünde bulundurulan yapısal kusurların en önemlilerinden biri kısa kolon oluşumudur. Kısa kolon oluşumu, kolonun herhangi iki kat arasındaki serbest boyunun azalması nedeni ile rijitliğinin artması ve yanal ötelenme kapasitesinin sınırlanması durumudur. Bu durum kolonu kesmenin hakim olduğu gevrek davranışa yönlendirir. Bu çalışmada, kısa kolon hasarlarının azaltılması ve hakim olan gevrek davranışın daha düktil bir davranışa yönlendirilmesi için verev donatılı bir sistem kullanılmaktadır. Analitik ve deneysel olmak üzere iki aşamadan oluşan bu çalışmada, yapısal bir kusur niteliği taşıyan betonarme kısa kolonların tasarlanması ve detaylandırılmasına yönelik yeni bir yaklaşım ortaya konulmaktadır. Çalışmaya konu olan betonarme kısa kolonlar, 800mm (SC800 serisi) ve 1000mm (SC1000 serisi) uzunluğuna sahip iki seriden oluşmaktadır. Her seri dört adet kolondan oluşmaktadır. Seriler; referans kolonu, etriye aralıkları 150mm, 200mm ve 300mm olan dört ayrı kolondan oluşmaktadır. Referans kolonlarında etriye aralığı 100mm'dir. Referans kolonu dışındaki kolonlarda etriyelerle aynı çap ve özelliğe sahip verev donatılar bulunmaktadır. Bu verev donatılar, 150mm, 200mm ve 300mm etriye aralığına sahip kolonlarda etriye aralığına bağlı olarak sırasıyla yaklaşık 26.5°, 33.7° ve 45° açılara sahiptir. 150/26.5 ve 200/33.7 kolonlarının sabit eksenel yük ve yatay yük altındaki performansı, donatı detayı güncel yönetmelik şartlarına göre düzenlenen referans kolonların üzerindedir.
Özet (Çeviri)
In the light of the design of the earthquake resistant structures, formation of short column is one of the important structural faults which is to be considered. Short column formation is defined as the limitation of the lateral displacement capacity and increase in stiffness due to the decrease in the free length between any two stories. This situation has led the column to brittle behaviour which is dominated by shear. In this study, a system of diagonal reinforcement is used for reducing damages of the short column and leading the dominated brittle behaviour to the more ductile behaviour. This study contains two stages which are analytical and experimental. In this study, a new approach to elaborate and design the reinforced concrete short columns, having the characteristics of structural fault, is presented. The reinforced concrete short columns ,which are the subject of the study, consist of 800mm( series of SC800) and 1000mm(series of SC1000) length of two series. Each set consist of four columns. Series contain four separate columns which are reference column, confinement spaces with 150mm,200mm and 300mm. The confinement space in reference column is 100mm. There have been diagonal reinforcements having the same characteristic and dimension with confinement bar –excluding reference columns– at the columns. Depending on the columns which have the confinement spaces with 150mm,200mm and 300mm, these diagonal reinforcements have approximately 26.5°, 33.7° ve 45° dimensions respectively. The performance of 150/26.5 and 200/33.7 colums, which is subjected to the lateral load and fixed axial load, is higher than the reference colums which is to be arranged according to the provisions of current regulations of the reinforcement detailing.