Betonarme kısa kolonların performansının artırılmasında verev donatı CFRP sargı uygulamalarının deneysel araştırılması
Experimental study on the implementation of performance of concrete mixed voltage steps
- Tez No: 484379
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAMER DİRİKGİL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Erciyes Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 142
Özet
Çalışmaya konu olarak seçilmiş olan kısa kolon kusuru dünya üzerinde yapı mühendislerinin karşılaştığı birçok yıkıcı problemlerden bir tanesidir. Yatay yükler etkisinde yatay deplasman yapan kolonların etkili boylarının çeşitli mimari veya zemin özelliklerinden dolayı kısalması ve bununla birlikte kolon elemanın yatay deplasman yapabilme kapasitesinin sınırlanması durumunda kısa kolon yapısal kusuru oluşmaktadır. Kısa kolon kusuru oluşan yapı elemanları genellikle temelden sonraki ilk yapı taşıyıcı elemanı olduğundan bu kısımda oluşacak zarar yapının bütününü etkilemekte, öyle ki bu elemanlarda oluşabilecek kırılma durumu yapının toptan göçme durumuna gelmesine neden olabilmektedir. Deprem kuvveti yapı elemanlarına rijitliği oranında dağıtıldığından ve etkili boyu kısalan kısa kolonların rijitliklerinin çok artmasından dolayı hesap yüklerinden çok daha fazla yük etkisinde kalmakta ve gevrek bir davranış sergileyerek kırılmaktadırlar. Çalışmada kusurun giderilmesi adına deprem yönetmeliğinin önerdiği referans düzenlemelerinin yanı sıra CFRP ve Verev Donatı uygulamaları ile güçlendirilmiş 12 adet test numunesi sabit eksenel yük altında yatay deplasman kontrolünde sınanmıştır. Sonuçlar kısmında, CFRP ve Verev donatılı kolonlar Referans kolonlarına göre gevrek davranışı daha sünek ve daha kuvvetli bir pozisyona taşımıştır.
Özet (Çeviri)
The short column defect chosen as the subject of study is one of the many destructive problems encountered by structural engineers around the world. Short column structural malfunction occurs when the effective lengths of horizontal displacement columns due to horizontal loads are shortened due to various architectural or soil characteristics and consequently the capacity of horizontal displacement of the column element is limited. Structural elements with short column flaws are generally the first structural carrier elements after the foundation, which affects the whole damage caused in this part, so that the fracture situation that can occur in these elements can lead to the wholesale collapse. Because the seismic force is distributed to the structural members in proportion to the stiffness and the stiffness of the short columns, which are effectively shortened in length, increases too much, they are subjected to loads much more than the calculated loads and are broken by exhibiting a brittle behavior. 12 test specimens reinforced by CFRP and Verev Fitting applications, as well as the reference regulations recommended by the earthquake regulation, were tested under horizontal axial displacement under constant axial load for the purpose of eliminating fault in operation. In the results section, CFRP and Verev reinforced columns carry brittle behavior to a more ductile and stronger position than the reference columns.