Juvenil periodontitisli hastalarda değişik tedavi yöntemlerinin etkinliklerinin araştırılması
- Tez No: 37726
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖZEN TUNCER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
- 131 - ÖZET Arastırmada Juvenil Periodontitis' in değişik tedavi yöntemlerinin etkinliği incelenmiştir. Çalışma 109 periodon- siyum üzerinde yaşları 17-23 arasında değişen 12 genç kız üzerinde gerçekleştirildi. Hasta seçiminde Baer'in (1971) Juvenil Periodontitis için öngördüğü kriterler dikkate alın mıştır. Hastalar gruplandırılırken, gerek yaş, gerekse de fektlerdeki uygunluk dikkate alınmıştır. Böylece tedavi ola rak bir gruba ağız hijyeni programı, scaling ve Modifiye Widman Flap operasyonu işlemleri içeren klasik, sistematik periodontal tedavi uygulandı, diğer gruba ise bu tedaviye ek olarak sistemik Tetrasiklin 1 g/gün ve operasyondan sonraki iki hafta süresince % 0.2'lik Klorheksidin gargarası verildi. Çalışmada her iki grubun da plak indeksi, dişeti oluğu likiti akış miktarı, dişeti oluğu kanama indeksi, dişeti kenarı çe kilme indeksi, cep derinlikleri ölçümü, ataşman düzeyi, bak teriyolojik değerlendirme (biyopsi) gibi ölçüm ve indeks de ğerleri saptandı. Hastalar toplam üç ay süreyle izlendi. Sonuçta her iki grubun ölçüm ve indekslerinde anlamlı azalmalar saptandı. Juvenil Periodontitisli hastalarda eğer antibiyotik kullanılacak ise, seçilecek antibiyotiğin pato jenlere karşı etkili olması gerekmektedir. Çalışmada kullanı lan tetrasiklin kısmen bu işlevi yerine getirmektedir. Ancak birçok araştırmacının bu antibiyotiği önermesine karşın, Ju venil Periodontitis ' in tedavisinde rutin antibiyotik kullanı mının ne oranda gerekli olduğu da tartışma konusudur. Bu ne denle çalışmamız da göstermiştir ki tüm periodontal hastalık ların tedavisinde olduğu gibi, JP'nin tedavisinde de önemli olan; doğru teşhis, iyi hasta/hekim işbirliği, optimal plak kontrolü ve bunlara rağmen yeterli iyileşme elde edilemiyor sa, tedaviyi destekleyici bir antibiyotik kullanımı olmalıdır..
Özet (Çeviri)
132 SUMMARY In this research the effect of different treatment plans on JP has been investigated. The study has been conducted on 109 periodontiums of 12 young girls aged between 17-23 years. Patient selection has been based on Baer's critirue (1971) for JP. In grouping of the patients, age and defects have been taken into consideration. The patients have been divided into two groups. The first group has been treated with the classical oral hygiene programme; scaling, modified Widman Flap. To the other group besides this classical treatment plan systematic tetracycline of I gm/day and chlor- hexidine mouth wash of 0.2 % has been prescribed for 2 weeks. In the research, for each group measurements and index values for plaque, sulcus bleeding index, sulcus fluid flow rate, gingival recession index, pocket probing depth attachment level and bacteriological evaluation has been determined. The patients were followed for 3 months. As a result significant decrease in measurements and indexes were obtained in patients with JP.The antibiotic administered should be effective for the patogenes. The Tetracycline used in the research partly fullfils this. Although some researchers favour it, the use of antibiotics is under discussion. The results of our study show that as in all periodontal therapies, the important aspect in the treatment of JP is, good diagnosis, patient/dentist cooperation, optimal plaque control. If, in spite of these, the prognosis is not adequate, -u fch_S^"._ treatment plan can be supported by a suitable antibiotic.