Çukurova koşullarında farklı ekim zamanlarının kerkede (Hibiscus sabdariffa L.) bitkisinin çanak yaprak verimi ve kalitesine etkisi
The effect of different sowing times on calyx yield and quality of roselle (Hibiscus sabdariffa L.) plants under Çukurova conditions
  1. Tez No: 377274
  2. Yazar: SELİN GEDİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA SEZEN TANSI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırma 2013 yılında, Çukurova Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Bölümü Deneme Alanında, farklı ekim zamanlarının (1 Mart, 1 Nisan, 1 Mayıs 2013) Kerkede (Hibiscus sabdariffa L.)' de verim ve kaliteye etkisini saptamak amacıyla, Tesadüf Blokları Deneme Desenine göre 3 tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Çalışmamızda, en yüksek bitki boyu (2.79 m), dal sayısı (17.40 adet/bitki), bitki başına taze meyve ağırlığı (42.03 g/bitki), bitki başına kuru meyve ağırlığı (4.32 g/bitki), bitki başına taze meyve çanak yaprak ağırlığı (164.35 g/bitki), bitki başına meyve kuru çanak yaprak ağırlığı (16.37 g/bitki), taze meyve verimi (11.68 kg/da), kuru meyve verimi (1.20 kg/da), taze meyve çanak yaprak verimi (45.65 kg/da), kuru meyve çanak yaprak verimi (4.55 kg/da) değerleri, en uygun yetişme sıcaklığına ulaşıldığı Mayıs ayı ekiminde (1 Mayıs 2013) ve günlerin kısaldığı ikinci hasatta (4 Aralık 2013) elde edilmiştir. Kerkede'de önemli kalite unsurlarından birisi olan taze çanak yapraktaki askorbik asit miktarı ekim ve hasat zamanlarına göre önemli derecede değişmiş olup, en yüksek askorbik asit miktarı (26.27 mg/100g) Nisan ayı ekiminde (1 Nisan 2013), ikinci hasatta (4 Aralık 2013) elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted at the experimental area of Field Crops Department, Agricultural Faculty of Cukurova University in 2013, to determine the effects of different sowing date (1 March, 1 April, 1 May 2013) on yield and quality of Roselle (Hibiscus sabdariffa L.). Field trial was arranged in randomized blocks design with three replications. According the result the highest plant height (2.79 m), number of stem per plant (17.40), fresh fruit weight per plant (42.03 g), dry fruit weight per plant (4.32 g), fresh fruit calyx weight per plant (164.35 g), dry fruit calyx weight per plant (16.37 g), fresh fruit yield (11.68 kg/da), dry fruit yield (1.20 kg/da), fresh fruit calyx yield (45.65 kg/da), dry fruit calyx yield (4.55 kg/da) were obtained from sowing date of May (1 May 2013) and second harvest time (4 December 2013). Ascorbic acid content in fresh calyx, which is one of the most important for quality, was significiantly change according to sown date and harvest time. The highest ascorbic acid content (26.27 mg/100g) were obtained from sowing date of April (1st April 2013) and the second harvest time (4th December 2013).