Çukurova koşullarında farklı ekim zamanlarının kişniş (Coriandrum sativum L.) popülasyonlarının verim ve kalitesine etkisi
The effect of different sowing times on the yield and quality of coriander (Coriandrum sativum L.) populations under cukurova conditions
- Tez No: 757025
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA SEZEN TANSI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Kişniş Umbelliferae familyasına ait bir bitki olup yüzyıllardır tıpta tedavide ve gıda sanayinde baharat olarak yetiştirilmektedir. Serin iklim bitkisi olan kişnişin en uygun ekim zamanının belirlenmesi önem arz etmektedir. Bu çalışma, 2020-2021 ve 2021-2022 yetiştirme dönemlerinde Çukurova Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Alanında Bölünmüş parseller deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak yürütülmüş, farklı populasyonların (Mardin ve Irak) ve ekim zamanlarının (1 Kasım, 15 Kasım, 1 Mart, 15 Mart) kişnişin tohum verimleri ve kalitesine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. İklim koşullarına bağlı olarak yıllara göre 2021-2022 sezonunda daha yüksek tohum verimleri (297.3 kg/da) elde edilmiştir. En yüksek tohum verimleri (sırasıyla 265.6-338.2 kg/da) 1 Kasım ve 15 Kasım ekim zamanlarında elde edilmiştir. Mardin ve Irak populasyonlarının ortalama tohum verimleri (sırasıyla 191.7-192.0 kg/da) ve yağ oranları (sırasıyla %9.7-9.8) arasında farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Coriander, is a plant belonging to the Umbelliferae family and has been grown as a spice in medicine, treatment and food industry for centuries. It is important to determine the most suitable planting time of coriander, which is a cool climate plant. This study was conducted in three replications according to the split plot experimental design in Çukurova University Research and Application Area in the growing seasons of 2020-2021 and 2021-2022, and different populations (Mardin and Iraq) and sowing times (1 November, 15 November, 1 March, 15 March) were determined. It was aimed to examine the effect of coriander on seed yield and quality. Depending on the climatic conditions, higher seed yields (297.3 kg/da) were obtained in the 2021-2022 growing season. The highest seed yields (265.6-338.2 kg/da) were obtained on 1 November and 15 November sowing times, respectively. There was no difference between the average seed yield (191.7-192.0 kg/da) and oil ratios (9.7-9.8%, respectively) of the Mardin and Iraq populations.