Örtü altında yetiştirilen hıyarlarda sorun olan başlıca toprak kökenli patojenler üzerinde bazı biyofungisitlerin etkinliğinin belirlenmesi
Determination on efficacy of some biofungicides on main soil-borne pathogens causing diseases on cucumber under protected cultivation
  1. Tez No: 377301
  2. Yazar: HÜSNÜ YORGANCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ERİNCİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Toprak kökenli patojenler olan Fusarium oxysporum, Rhizoctonia solani ve Sclerotinia sclerotiorum örtü altında yetiştirilen hıyar bitkilerinde solgunluk ve kök çürüklüğüne neden olarak önemli ürün kayıplarının ortaya çıkmasına yol açmaktadırlar. Bu tez çalışmasının amacı örtüaltı hıyar yetiştiriciliğinde sorun olan bu önemli patojenlere karşı ticari bazı biyofungisitlerin etkinliğinin ortaya konmasıdır. Bu amaçla F. oxysporum, R. solani ve S. sclerotiorum izolatları kullanılarak yürütülen saksı denemelerinde, Remedier (T. harzianum + T. viride), Companion (Bacillus subtilis GB03), Actinovate SP (Streptomyces lydicus strain WYEC 108), T 22 Planter Box (Trichoderma harzianum Rifai KRL-AG2) biyofungisitlerinin etkinliği, tohum ilaçlaması ve toprağa emdirme şeklinde iki farklı yöntem kullanılarak test edilmiştir. Tohum ilaçlaması testlerinde bazı biyofungisitler etki gösterse de bu etki istikrarlı olmadığı için sonuçlar tatmin edici bulunmamıştır. Toprağa emdirme testinde ise biyofungisitlerin tümü her üç patojen türüne karşı değişen oranlarda etki sağlamışlardır. Companion F. oxysporum üzerinde %75'lere varan düzeyde etki gösterirken benzer düzeyde etki R. solani için T-22 ve Actinovate uygulamalarından elde edilmiştir. Actinovate'in S. sclerotiorum'a karşı etkisi de %70 seviyesinde bulunmuştur. Sonuç olarak; biyofungisitlerin toprağa emdirme yönteminin, hıyar yetiştiriciliğinde sorun olan toprak patojenler ile mücadele de etkili olduğu ve diğer mücadele yöntemlerinin yanında iyi bir alternatif olabileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
As soil-borne pathogens, Fusarium oxysporum, Rhizoctonia solani ve Sclerotinia sclerotiorum, , causes significant yield losses in the greenhouse grown cucumbers due to wilting and root rot. The objective of this study was to determination of efficacy of certain commercial biofungisite for control of these important pathogens. Under this objective, in the growth chambers studies, the biofungicides, Remedier (T. harzianum + T. viride), Companion (Bacillus subtilis GB03), Actinovate SP (Streptomyces lydicus strain WYEC 108) and T 22 Planter Box (Trichoderma harzianum Rifai KRL-AG2), were tested against the isolates of F. oxysporum, R. solani ve S. sclerotiorum by using two different application methods which are seed treatment and soil drenching. Although some fungicides in the seed treatment test gave successful results their effect were not satisfactory because there is no consistency in the data. In the soil drenching test, all biofungicides provided control effect at various degree against all three pathogens. Companion provided up to 75% effect on the control of F. oxysporum. The same level of effect were obtained from T-22 and Actinovate on R. solani. Actinovate also reduced disease severity of S. sclerotiorum by %70. The results of this study indicated that the method of drenching of biofungicides were found to be effective for control of soil-borne pathogens in the greenhouse cucumber production and it may be a good alternative to the present control measure.