Batı Anadolu dağ köylerinde geleneksel yerli sığır yetiştiriciliği: Manisa ili Akhisar ilçesi Akkocalı köyü örneği
Traditional native cattle breeding mountain villages of Western Anatolia: Case of Akkocali village of Akhisar district of Manisa province
  1. Tez No: 377300
  2. Yazar: NİLGÜN YAVUZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırmada, Batı Anadolu geleneksel sığır yetiştirme uygulamaları ve üretimin sürdürülebilirliğinin ortaya konması amaçlanmıştır. Çalışma Manisa ilinin Akhisar İlçesinde geleneksel sığır yetiştiriciliğinin yoğun olarak yapıldığı Akkocalı köyünde gerçekleştirilmiştir. İşletmelerin hayvancılık faaliyetleri hakkında ayrıntılı bilgilerin elde edilmesi için gözlem ve görüşmeler yapılmıştır. Geleneksel sığır yetiştirme teknikleri ve ürün değerlendirme biçimleri ortaya konmuştur. Ortaya çıkan bilgilerin geleneksel yetiştirme sistemlerimize ilişkin literatüre katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine traditional cattle-breeding practices and sustainability of production in Western Anatolia. This study was carried out in Akkocalı Village of Akhisar district in Manisa province where intensively traditional cattle breeding. The observations and interviews were conducted to obtain detailed information about the breeding activities of farms. Traditional cattle-breeding techniques and evaluation forms of animal products were revealed. The resulting information obtained form the present study will contribute to the literature and is sufficient to serve as a basis for future studies.