Doğu Karadeniz Meşesi (Quercus pontica C. Koch) yayılış alanlarının flora ve vejetasyonunun saptanması
Determining of flora and vegetation in the distrubution areas of pontine oak (Quercus pontica C. Koch)
  1. Tez No: 377323
  2. Yazar: RÜYA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL AKKEMİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman Botaniği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, Doğu Karadeniz Meşesi (Quercus pontica C. Koch)' nin flora ve vejetasyonunu saptamak amaçlanmıştır. Araştırma Artvin ve Rize illerinde 8 farklı alanda gerçekleştirilmiştir. 2013-2014 yıllarında yapılan arazi gezileri sonucunda 100 bitki örneği toplanmıştır. Alanlarda toplam 23 familyaya ait 53 cins ve bu cinslere dâhil, 56 takson tespit edilmiştir. Vejetasyon analizi için kümeleme ve ordinasyon metotları kullanılmıştır. Analizler sonucunda örnek alanlar iki gruba ayrılmıştır. Örnek alanlardan beşi Grup I'de yer alırken üçü Grup II'de bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to determine the flora and vegetation of Quercus pontica C. Koch (Pontine Oak). The research was conducted in eight different areas of Artvin and Rize. One hundred plant species were collected as a result of the field trips conducted in 2013-2014. A total of 53 genera belong to 23 families and 56 taxa included in these genera were identified in the areas. Cluster and ordination methods were used for vegetation analysis. The sample areas were divided into two groups by this analysis result. While five of the sample areas were in Group I, three of them were in Group II.