Bazı mineral lifler kullanılarak yonga levhaların yanma dayanımının artırılması
Increasing the fire strengh of particle boards by using some mineral fibers
- Tez No: 343756
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL BURDURLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ağaç İşleri, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Teknik Eğitim, Wood Products, Forestry and Forest Engineering, Technical Education
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 266
Özet
Bu çalışmada % 10, % 15 ve % 20 oranlarında cam ve taş yünü kullanılmasının yonga levhaların yanma, bazı fiziksel ve mekanik özelliklerine etkisinin belirlenmesi araştırılmıştır. Bu maksatla; levha üretiminde % 50 karaçam (Pinus nigra), % 30 Doğu Karadeniz meşesi (Quercus Pontica), % 15 titrek kavak (Populus tremula) ve % 5 atölye (piyasa) talaşı kullanılmış olup, yongalar Kastamonu Entegre A.Ş.?nin Kastamonu?daki yonga levha fabrikasından temin edilmiştir. 0,64 g/cm3 yoğunluk esas alınarak ve kullanılan tutkal miktarı sabit tutularak 14 mm kalınlığında ve 45 x 45 cm2 ebadında üre ve melamin formaldehit tutkallı, % 10, % 15 ve % 20 taş ve cam yünü katkılı toplam 70 adet yonga levha üretilmiştir. Elde edilen numunelere; yoğunluk (TS EN 323), rutubet miktarı (TS EN 322), su içinde kalınlık artışı (TS EN 317), yanma (DIN 4102), levha yüzeyine dik eğilme direnci (TS EN 310), elastikiyet modülü (TS EN 310), levha yüzeyine paralel çekme direnci (ASTM 1037), levha yüzeyine dik çekme direnci (TS.EN.319), levha yüzeyine paralel kesme (makaslama) direnci (TS 5192), yüzeye paralel ve yüzeye dik vida çekme direnci (TS EN 320 ve TS EN 13446) testleri uygulanarak sonuçlar SPSS-15 (Statistical Package for the Social Sciences) paket programı ile istatistiksel analize tabi tutulmuştur. Üretimde cam ve taş yünü kullanımı yonga levhaların yanma özellikleri ile ilgili tüm değerlerinde % 30?dan % 335?e kadar artışa ve mekanik özellikleri ile ilgili tüm değerlerinde de % 39?dan % 75?e kadar azalışa neden olmaktadır. Artış ve azalışlar doğrusal olmayıp, genelde azalan oranlıdır.
Özet (Çeviri)
It was aimed in this study, to determine the effect of glass and stone wool with 10%, 15% and 20% ratios to fire retardant, some physical and mechanical characteristics. Particle boards obtained from a mixture of 50% Crimean pine (Pinus nigra), 30% Eastern Black Sea oak (Quercus Pontica), 15% quaking aspen (Populus tremula) and 5% workshop shavings from Kastamonu Entegre A.Ş. in Kastamonu. 70 particle boards at a thickness of 14 mm and the dimensions of 45 x 45 cm2 were manufactured by taking a density of 0.64 g/cm3. The following tests were applied to specimens: density (TS EN 323), amount of moisture (TS EN 322), increase in thickness in water (TS EN 317), fire retardant (DIN 4102), perpendicular bending resistance to the board surface (TS EN 310), modulus of elasticity (TS EN 310), parallel tensile resistance to the board surface (ASTM 1037), perpendicular tensile resistance to the board surface (TS EN 319), parallel shearing resistance to the board surface (TS 5192), screw tensile resistance parallel to the surface and perpendicular to the surface (TS EN 320 and TS EN 13446) and the data analyzed with SPSS-15 package program. The use of glass and stone wool increases all values related to burning characteristics of particleboards from 30% up to 335% and the cause of a decrease from 39% up to 75% in all values related to mechanical characteristics. The increases and decreases are not linear and are generally in decreasing ratios.