Hastanelerde elektriksel ve fiziksel risk etmenleri ve örnek bir risk analizi uygulaması
Electrical and physical risk factors in hospitals and a sample application of risk
  1. Tez No: 377330
  2. Yazar: TÜRKER TOGAY AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR SIDDIK YARMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Çalışma ortamları farklı sağlık ve güvenlik tehlikelerini barındırmaktadır. Bu tehlikeler bireyin sağlığını direk etkileyebilecek meslek hastalıkları ve iş kazalarına sebep olmaktadır. İş sağlığı ve iş güvenliği açısından önemli riskler taşıyan çalışma birimlerinden biri de sağlık hizmet alanıdır. Sağlık çalışanları sağlık hizmetlerinin birçok alanında, özellikle hastanelerde, biyolojik, kimyasal, fiziksel, ergonomik, psikososyal risklerle karşı karşıyadır. Çalışmamızın amacında da hastanelerde ve özellikle bazı birimlerde yapılan ölçümler ve risk analizleriyle bu konuya dikkat çekmeye ve bu alana katkı sağlanmaya çalışılmıştır. Çalışmada hastanelerde farklı birimlerde gürültü düzeyi ölçümü ve ortamın radyasyon doz ölçümü yapıldı. Bunların yanı sıra L-Matris ve Fine-Kinney metoduyla da bu birimlerin risk analizleri yapıldı. Bu araştırmalar doğrultusunda sağlık çalışanlarına sağlıklı ve güvenli çalışma ortamı sağlayabilmek için standartlara uygun iş sağlığı uygulamalarına gereksinim olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca sağlık çalışanlarına verilebilecek eğitimlerle iş sağlığı ve güvenliği alanında daha bilinçli olunabileceği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Working environment contains a variety of health and safety hazards. These hazards that can affect an individual's health is causing occupational diseases and accidents at work. Important in terms of occupational health and safety risks, one of the study area which is the area of health care. Health care workers in many areas of health care, particularly in hospitals, biological, chemical, physical, ergonomic, psychosocial risks are faced with. The aim of our work in hospitals and in some units, especially with the measurement and risk analysis to draw attention to this issue and has sought to contribute to this area. Studies in different units in hospitals and ambient noise level measurement radiation dose was measured. These as well as with L-matrix and the method of Fine-Kinney risk analysis were performed of these units. In line with this research to health professionals in order to provide a healthy and safe working environment in accordance with standards for occupational health practice that has emerged requirements. Also be given to health professionals with training in the field of occupational health and safety, we believe that it can be more conscious.