Meyan (Glycyrrhiza glabra L.) bitkisinin anitoksidant enzim ve pigment içeriğinin belirlenmesi
Licorice (Glycyrrhiza glabra L.) to determine the content of antioxidant enzymes and pigments
- Tez No: 377364
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİT YÜCEL, YRD. DOÇ. DR. MAHMUT DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma Harran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Fizyoloji Laboratuvarında yürütülmüştür. Çalışmada materyal olarak Şanlıurfa ve Diyarbakır'ın farklı bölgelerinden toplanan Meyan (Glycyrrhiza glabra L.) bitkisine ait örnekler kullanılmıştır. Çalışmanın amacı Meyan (Glycyrrhiza glabra L.) bitkisinin antioksidant enzim ve pigment içeriğini belirlemektir. Yapılan analizler sonucunda meyan bitkisinin yapraklarında yüksek oranda klorofil ve enzim (Katalaz, Glutatyon redüktaz, Askorbat peroksidaz ve süperoksit dismutaz) miktarları tespit edilmiştir. Bitkisel ürünlerin tüketiminin artırılmasının sağlık bakımından yararlı olduğu,çok eski çağlardan beri bilinmesine rağmen bu yararlı etkiden hangi özel bileşenlerin rol oynadığı belirlenmemiştir. Çalışmalar sonucunda elde edilen bilgilerle meyan bitkisinin daha sağlıklı kullanılması, ilaç ve ilaç hammaddesi olarak hangi oranlarda kullanılacağı konusunda yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this research carried on Harran University Science and Literature Faculty Biology Division Physiology Laboratory. In the research, we have used licorice's sample (Glycyrrhiza glabra L.), which were obtained from Sanliurfa and Diyarbakir. The main purposes of this research is the determination of the content enzyme and pigment for licorice plant samples (Glycyrrhiza glabra L.) According to our research licorice's foliages have high proportion of chlorophyll and enzyme which are catalase, glutation reductase, ascorbate peroxidase and superoxide dismutase. The consumption licorice known as helpfull for health since the long time however, the role special components have not been determined. The following researches are going to indicate the more efficient usage of licorice, as medicine and raw material for medicines and the proportion of the right amount for the most efficient usage.