Deprem güvenliği yetersiz betonarme bir bina için farklı güçlendirme önerilerinin karşılaştırılması
Comparison of various retrofitting proposals for a reinforced concrete building in inefficient earthquake safety
  1. Tez No: 377383
  2. Yazar: HALUK ŞİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR DEĞERTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Yapıların olası bir depreme dayanıklı hale getirilmesi için dayanımının ve taşıma kapasitesinin artırılmasına güçlendirme denilmektedir. Betonarme yapılarda yapılan güçlendirme uygulamaları, yapının planına, konumuna, bulunduğu bölgeye ve yapının yatay ve düşey yükler karşısındaki davranışına göre farklı olabilmektedir. Güçlendirme ile yapının ömrü uzatılmakta ve daha uzun süre hizmet vermesi sağlanmaktadır. Yapı rijitliğinin ve sünekliğinin artırılması, yapıda mevcut eksantirisitelerin giderilmesi, yapının dinamik özelliklerinin iyileştirilmesi ve yapının taşıma kapasitesinin artırılması güçlendirmenin temel amaçlarıdır. Bu tez çalışmasında, deprem güvenliği yetersiz bir bina için farklı güçlendirme önerileri sunulmuş ve her öneri için maliyet analizi yapılmıştır. Bu önerilerden elde edilen analiz sonuçları mevcut binadan elde edilen analiz sonuçlarıyla ve birbirleriyle kıyaslanmıştır. Bu karşılaştırmalar sonucunda; hem bina dış akslarına hem de iç akslarına perdelerin yerleştirildiği çözüm önerisi rijitlik ve maliyet açısından daha uygun sonuçlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
Retrofitting is defined as increasing of structure's strength and stiffness in order to obtain an earthquake-resistant building. Retrofitting applications in reinforced cencrete structures depend on structure planning, site of building, geographical region and the behaviour of structure under the vertical and lateral loads. The aim of the retrofitting is to extend the structure's lifetime. The main objectives of retrofitting are to increase the stifness and ductility of the structure, elimination of the existing eccentiricities, rehabilition of the dynamic characteristics and increasing of the load carrying capacity of the stucture. In this thesis various retrofitting proposals are presented and the cost analyses are performed for each proposal. The results obtained from these proposals are compared to each other and the existing building. As a result of these comparisons, the solution proposal, included shear walls in interior and exterior axes yielded the most appropriate results in terms of stiffness and cost.