Mermer toz atıklarının derz dolgu malzemesi olarak kullanılabilirliğinin araştırılması
A research of usability of marble powder wastes as grouting material
  1. Tez No: 377384
  2. Yazar: ÇİMEN DAĞLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASKERİ KARAKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, mermer toz atıklarının derz dolgu maddesinin yapımında kullanılan kalsit yerine kullanılabilirliği araştırılmıştır. Çalışma kapsamında öncelikle Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesinde bulunan Dimer A.Ş Mermer Fabrikasından 200 kg atık mermer tozu temin edilmiştir. Daha sonra nem oranı istenilen düzeye getirilen mermer toz atığı, derz dolgu üretiminin hammaddesi olan kalsitin tane boyutuna (160 μ ve altı) gelmesi için öğütme ve eleme işlemine tabii tutulmuştur. Kullanıma hazır hale getirilen mermer toz atığı farklı oranlarda (%25, %50, %75, %100) kalsit tozu yerine çap verici, kıvamlaştırıcı, topak önleyici ve su itici kimyasal maddelerde karıştırılarak derz dolgu maddesi hazırlanmıştır. Hazırlanan derz dolgu maddesinin bazı önemli malzeme özelliklerinin belirlenmesi için TS EN 12808 (2010) standartlarına uygun numuneler hazırlanmıştır. Deney numunelerinin hazırlanma aşamasında genel olarak mermer atık tozunun artmasıyla derz dolgu maddesinin renginde koyulaşma, daha mat bir görüntü ve topaklanma meydana geldiği gözlenmiştir. Hazırlanan deney numuneleri üzerinde; su emme, büzülme, yüzey sertlik, aşınma direnci, eğilme dayanımı, basma dayanımı, donma-çözülme çeviriminden sonra basınç dayanımı ve donma-çözülme sonrası eğilme dayanımı değerlerinin belirlenmesi için deneyler yapılmıştır. Deneyler sonucunda elde edilen veriler tekli regresyon analiz yöntemiyle değerlendirilmiş ve TS EN 12808 (2010)'da belirtilen derz dolgu malzemesi sınır değerleri ile karşılaştırılmıştır. Değerlendirme sonucunda Mermer toz atıkları kullanılarak elde edilen derz dolgu maddesinin TS EN 12808 (2010)'da belirtilen sınır değerleri karşıladığı ve bu nedenle mermer toz atıkların derz dolgu maddesi olarak kullanılabileceği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; the usability of marble powder waste in production of grouting materials as substitute for calcite was investigated. Within this study firstly 200 kg wasted marble powder was supplied from Dimer A. Ş Marble Factory located in Diyarbakır Organized Industry Zone. Then, marble powder waste of which humidity rate was taken the demanded level, was processed in grinding and screening in order to become as the same grain size of calcite (16 μ and lower) which is the raw material of grouting material. Marble powder waste which is made ready-to-use is mixed with several chemicals rather than calcite powder such as; thickener, water-repellent and slimicide chemicals and prepared as grouting material. In order to determine some important material features of the prepared grouting material; samples in comply with TS EN 12808 (2010) standards. In the stage of preparing samples, it was observed that the color of grouting material becomes darker and paler, and aggregation occurred by increasing the volume of marble powder. Several experiments were made in order to determine values of pressure resistance and bending resistance after freezing- melting cycle, water absorbtion, contraction, surface durability, abrasion durability, bending durability and Compression strength. Data obtained as a result of those experiments, were evaluated with single regression method and the grouting material stated in TS EN 12808 (2010) was compared with limit values. As a result of this evaluation, it was decided that the grouting material that is made by using marble powder wastes meets limit values stated in TS EN 12808 (2010) and thus marble powder wastes could be used as grouting materials.