On m-rectangle characteristics and isomorphisms of mixed (F)-, (DF)- spaces
M-dikdörtgen karakteristikleri ve karışık (F)-, (DF)- uzaylarının eşdönüşümleri üzerine
- Tez No: 377420
- Danışmanlar: PROF. DR. VYACHESLAV P. ZAKHARYUTA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tezde, kuvvet serisi uzayları ve (DF)- kuvvet serisi uzaylarının tam projektif tensör çarpımlarının baz altuzaylarına eş yapılı olan karışık (F)-, (DF)- kuvvet serisi uzaylarının eş yapı sınıflandırmaları ve sanki denklik özelliklerine dair problemler incelenmiştir. Bu incelemedeki önemli doğrusal topolojik invaryantlar, karışık (F)-, (DF)- kuvvet serisi uzaylarını tanımlayan dizilerin m adet dikdörtgen içinde kalan noktalarını hesaplayan m-dikdörtgen karakteristikleridir. İlgili denklik tanımları altında, m-dikdörtgen karakteristik sistemlerinin, bazı karışık (F)-, (DF)- kuvvet serisi uzayları sınıflarına ait Montel uzayları arasındaki sanki diyagonal eşdönüşümleri tamamen karakterize ettiği gösterilmiştir. Bileşik invaryantlar kullanılarak, m-dikdörtgen karakteristiklerinin sonlu tipli kuvvet serisi uzayları ve sonsuz tipli (DF)- kuvvet serisi uzaylarının tensör çarpımlarının baz altuzaylarına eş yapılı olan karışık (F)-, (DF)- kuvvet serisi uzayları sınıfı üzerinde doğrusal topolojik invaryantlar olduğu ispatlanmıştır. Bu invaryantlar aracılığıyla, aynı sınıfa ait, Montel ve kendisiyle Kartezyen çarpımlarına sanki diyagonal olarak eş yapılı olan uzaylarda mutlak bazların sanki denkliği elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we consider problems on the isomorphic classi cation and quasiequivalence properties of mixed (F)-, (DF)- power series spaces which, up to isomorphisms, consist of basis subspaces of the complete projective tensor products of power series spaces and (DF)- power series spaces. Important linear topological invariants in this consideration are the m-rectangle characteristics, which compute the number of points of the de ning sequences of the mixed (F)-, (DF)- power series spaces, that are inside the union of m rectangles. We show that the systems of m-rectangle characteristics give a complete characterization of the quasidiagonal isomorphisms between Montel spaces that are in certain classes of mixed (F)-, (DF)- power series spaces under proper de nitions of equivalence. Using compound invariants, we also show that the m-rectangle characteristics are linear topological invariants on the class of mixed (F)-, (DF)- power series spaces that consist of basis subspaces of the complete projective tensor products of a power series space of nite type and a (DF)- power series space of in nite type. From these invariances, we obtain the quasiequivalence of absolute bases in the spaces of the same class that are Montel and quasidiagonally isomorphic to their Cartesian square.