Hard state manifestations of galactic black hole transients
Galaksimizdeki kara delik geçicilerinin sert dönem manifestoları
  1. Tez No: 377421
  2. Yazar: TOLGA DİNÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH KALEMCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Astronomy and Space Sciences, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tez galaksimizdeki kara delik geçicilerinin yığılma-püskürtme süreçlerini ve fiziksel çevrelerini anlamaya yöneliktir. Bu bağlamda, kara delik geçicilerinin patlama sönümü esnasındaki X-ışını tayfsal ve zamansal, görsel/kızılötesi fotometrik ve radyo özellikleri incelendi. Öncelikle, geliştirdiğimiz analiz tekniklerini kullanarak GX 339-4 kara delik geçicisinin 2011 yılı patlama sönümü esnasındaki jet kaynaklı olduğu düşünülen görsel/kızılötesi ışık eğrilerindeki parlamayı inceledik. Parlamaların ilk aşamalarından elde edilen tayfsal enerji dağılımlarının, optikçe ince jet emisyonundan farklı nitelik gösteren düz bir tayfa sahip olduğu bulundu. Yine bu parlamaların ilk aşamalarında sistemin yörünge periyoduna ait salınımlar gözlendi. Daha sonra, çok sayıda kaynak için, jet oluşumu ve kısa dönem X-ışını değişkenliği arasındaki ilişkiyi inceledik. Başta, düşük frekanslı periyodiğe yakın salınımlar olmak üzere X-ışını değişkenliğindeki değişimlere ya da farklılıklara göz attık. X-ışını değişkenliğindeki davranışların radyo / X-ışını lüminozite ilişkisindeki kaynaklara göre ayrıldığında farklılık gösterdiğini bulduk. Ayrıca jet oluşumundan birkaç gün önce ya da sonra gözlenen X-ışını tayfındaki yumuşamanın doğasını tartıştık. Son olarak nötron yıldızı ve kara delik sistemleri arasındaki farklılıkların doğasını anlamak için her iki sistemdeki tayfsal sertlik ve yansıma genliği arasındaki ilişkiyi karşılaştırdık.
Özet (Çeviri)
This thesis is aimed at understanding the accretion-ejection processes and the physical environment in the vicinity of the Galactic black hole transients (GBHT) in the hard state. In this context, X-ray spectral and temporal, optical/infrared (OIR) photometric and radio properties of GBHTs during the outburst decay are examined. As part of developing analysis techniques for this aim, we first investigate a jet associated brightening in the OIR light curves of GX 339-4 during its 2011 outburst decay. The spectral energy distributions taken at the rising part of the OIR rebrightening yield flat spectra, indicating components other than optically thin emission from the compact jet. Again during the rising part of the brightening we detected fluctuations with the binary period of the system. Then, for a large sample of sources, we investigate the relation between the jet formation and the changes or differences in the short term X-ray variability, especially low frequency quasi periodic oscillations. We find that the X-ray variability patterns differ with respect to the source's track in the radio X-ray correlation. We also discuss the nature of X-ray spectral softening within a few days prior to or following the start of the indications of the jet activity. Finally, we compare the relation between the spectral hardness and the reflection amplitude of black hole and neutron star systems to discuss the nature of their differences.