Perceived disparity refinement in virtual environments
Sanal ortamlarda algılanan disparitenin geliştirilmesi
  1. Tez No: 377430
  2. Yazar: UFUK ÇELİKCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR GÜDÜKBAY, DOÇ. DR. TOLGA ÇAPIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Geçtiğimiz yıllar içerisinde, algılanan derinlik alanını üretim/çekim sonrası kanallarda kontrol edebilme üzerine önemli gelişme sağlanmıştır. Öte yandan, çevrimdışı üretimden farklı olarak, hareketli kameranın bulunduğu bir sanal ortamda algılanan derinliği izleyicinin hedeflenen konfor aralığında tutmak için bir ihtiyaç mevcuttur. Örneğin, stereo görüntü çıktısının kullanıcı girdisine bağlı olarak dinamik biçimde değiştiği bir oyun ortamında, optimize stereo kamera parametrelerini bulmak hayli zorlu bir uğraştır. Konforlu bir seyir sağlamanın bu tür zorluklarını ele alarak, bu eserde sanal ortamlarda daha iyi üç boyutlu stereo görüntü tecrübesi sunmaya yönelik metotlar ortaya konmuştur. İlk kısımda, üç boyutlu etkileşimli ortamlarda binoküler derinlik algısının ve sahne içeriğinin karşılıklı etkilerini göz önünde bulundurarak stereo kameraların iki ana parametresini oluşturan kamera-aksları arası uzaklığı ve kameraların yakınsama uzaklığını kontrol etmek üzere bir yaklaşım ortaya konulmuştur. Bu önerilen İlgi-Bilinçli Dinamik Disparite Kontrolü metodu stereo parametrelerinin bütünleşik optimizasyonunu sağlamak suretiyle zengin derinlikli stereo görsel gerçekleme üreterek izleyicinin seyir konforunu iyileştirmektedir. Optimizasyon modeli geliştirilirken sahne elemanlarının tek tek önemleri ve aynı zamanda her birinin kameraya ve sahnedeki ilgi odağına uzaklığı dikkate alınır. Önerilen metot kullanıcının bireysel stereo disparite alanını ve konforlu seyir tecrübesini göz önünde bulundurarak akomodasyon-yakınsama ikiliğini kontrol altında tutarak sahnenin derinlik efektini de optimize etmektedir. Yapılan kurallı kullanıcı deneyleri, metodun işlerliğini ortaya koymuş ve aynı zamanda yüksek nitelik ve pratikte uygunluğunu ortaya çıkarmıştır. İkinci kısımda, daha önceki iki stereo parametresinin ve bunlara ilaveten lens odak uzunluğunun içerik oluşturucusu veya editörü tarafından sahnedeki belli başlı elemanlara belirli bir çevre ve görüş açısı aralığı için halihazırda belirlenmiş olduğu bir senaryoda kameranın stereo parametreleri otomatik olarak ayarlamaya yönelik bir metot sunulmuştur. Metot, kısaca, kamera sahne içerisinde hareket ederken sahne elemanlarının sayısındaki ve dağılımındaki değişimler ve elemanların atanmış parametreleri için sürekli sahneyi taramak vasıtasıyla stereo kamera parametrelerini gerçek zamanlı olarak hesaplamaktadır. Bu değişkenleri hesaba katarak, ana olarak radyal taban fonksiyonları ile interpolasyon temelli bir biçimde sahnenin girekalanı için uygun stereo kamera parametrelerini üretmektedir. Ortaya konan sistem, gerçek zamanlı çalıştığı için, sezgisel tasarım çerçevesinde gerçekleştirilen kullanıcı ara yüzü vasıtasıyla kullanıcı her arzu ettiğinde her bir sahne elemanı için atanmış parametrelerin değiştirilebilmesini sağlayarak kullanıcının sahnenin genel derinlik hissini kişisel olarak şekillendirebilmesine olanak verir.
Özet (Çeviri)
In recent years, significant progress has been made on controlling the perceived depth range in post-production pipeline. On the other hand, different from offline production, in a virtual environment with a mobile camera, there remains a need to keep the perceived depth in the comfortable target range for the viewer. For instance, in a game environment where the stereoscopic output changes dynamically based on the user input, finding optimized stereoscopic camera parameters brings about a great challenge. Addressing such challenges of presenting a comfortable viewing setting, this work demonstrates several methods that are developed towards the goal of providing better stereo 3D experience in virtual environments. The first part presents an approach for controlling the two stereo camera parameters, camera convergence distance and interaxial separation, in interactive 3D environments in a way that specifically addresses the interplay of binocular depth perception and saliency of scene contents. The proposed Dynamic Attention-Aware Disparity Control (DADC) method produces depth-rich stereo rendering that improves viewer comfort through joint optimization of stereo parameters. While constructing the optimization model, the importance of scene elements is considered, as well as their distance to the camera and the locus of attention on the display. The method also optimizes the depth effect of a given scene by considering the individual user's stereoscopic disparity range and comfortable viewing experience by controlling accommodation/convergence conflict. The method is validated in a formal user study that also reveals the advantages, such as superior quality and practical relevance, of considering the presented method. In the second part, a novel method is introduced for automatically adjusting the stereo camera parameters, now also including focal length of the virtual camera lens in addition to the previous two, in a given 3D virtual scene for the scenario where there are scene elements that already have their camera parameters set for a certain perimeter and viewing angle range by the content developer and/or editor. The method, in a nutshell, computes the stereo camera parameters online by continuously scanning the scene as the virtual camera moves about it for changes in the number and the relative distribution of scene elements and the preset parameters, as well. Taking these variables into account, the method produces the camera parameters for the rest of the entire scene mainly by the employment of a radial basis function interpolation-based approach. As it works online, the framework allows for adjustment of camera parameters per scene element on-demand with an intuitively-designed interface so that the user can fine-tune the overall depth feeling of the scene.