Eğitim fakültelerindeki öğretim elemanlarının yeterlikleri ve eğitim ihtiyaçları
- Tez No: 3408
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
12/f ÖZET Türkiye'de 6 Kasım 1981 tarih ve 2547 sayılı Yüksek öğretim Kanunu ve bunu tamamlayan 20 Temmuz 1982 tarih ve 41 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile bir üniversite refor mu gerçekleştirilmiştir. Bu reform sonucunda, Milli Eğitim Bakanlığı 'na bağlı olarak öğretmen yetiştiren yükseköğretim kurumları da akademik personeliyle birlikte üniversiteler bün yesine alınmışlardır. Sözkonusu akademik personelin çoğunlu ğunun akademik kariyere sahip olmayışı, üniversite çevrelerin de bu kişilerin yeterliklerinin tartışılmasına yol açmıştır. Araştırmanın temel problemi iki bölümden oluşmaktadır: 1. öğretim elemanlarının belli boyutlardaki yeterliklerine ilişkin kendi görüşleri ile öğrencilerin görüşleri nelerdir ? 2. öğretim elemanlarının kendilerini daha üst düzeyde yetiş tirme konusundaki durum ve görüşleri nelerdir ? Araştırmanın yürütülmesinde betimleme yöntemi izlenmiş tir. Evren, 14 eğitim fakültesinde görevli 1029 öğretim elema nı ile 8282 son sınıf öğrencisinden oluşmaktadır, örneklemde ise, 711 Öğretim elemanı ile 710 Öğrenci yer almaktadır. Veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen bir anket le toplanmıştır. Anket, beş yeterlik boyutu (alan bilgisi, öğ retim yöntemleri, ölçme ve değerlendirme, araştırma, insan i- lişkileri) içinde 48 maddeden oluşmaktadır. Verilerin analizinde, frekans dağılımı, yüzdeler ve iki yönlü“Kolmogorov-Smirnov İki örneklem Testi”kullanıl mıştır. İstatistiksel analizler sonucunda şu bulgular elde edilmiştir: 1. a. öğretim elemanlarının çoğunluğu, kendilerini“oldukça ve çok yeterli”olarak algılamaktadırlar. Kendi ye terliklerini algılama bakımından,“alan bilgisi - ölçme ve değerlendirme”,“araştırma - alan bilgisi”“araştırma - öğre tim yöntemleri”ve“araştırma - ölçme ve değerlendirme”boyut ları arasında anlamlı farklılıklar vardır.“Araştırma”boyu tuyla ilgili görüşler diğer yeterlik boyutlarına kıyasla daha olumsuzdur.125 b. öğrencilerin çoğunluğu öğretim elemanlarını“kıs men yeterli”veya daha yetersiz olarak algılamaktadır, öğre tim elemanlarının yeterlikleri konusundaki öğrenci görüşleri,“araştırma - insan ilişkileri”ve“araştırma - ölçme ve değer lendirme”boyutları arasında anlamlı farklılıklar göstermek tedir.“Araştırma”boyutuyla ilgili görüşler, diğer yeterlik boyutlarına kıyasla daha olumsuzdur. c. Beş yeterlik boyutunda da, öğretim elemanlarının görüşleri ile öğrencilerin görüşleri arasında anlamlı farklı lıklar vardır, öğrencilerin görüşleri daha olumsuzdur. 2. a. Kendi yeterliklerini algılama bakımından değişik akademik görev gruplarındaki öğretim elemanları arasında an lamlı farklılıklar yoktur. Ancak, kendilerini en yeterli ola rak algılayan grup öğretim üyeleridir. b. öğretim elemanlarının yeterlikleri konusundaki öğrenci görüşleri yönünden, akademik görev grupları arasında anlamlı farklılıklar yoktur. Ancak, öğrencilerin en yeterli gördüğü grup öğretim üyeleridir. c. üç akademik görev grubunda da, öğretim elemanla rının görüşleri ile öğrencilerin görüşleri arasında anlamlı farklılıklar vardır. 3. a. Kendi yeterliklerini algılama bakımından değişik bölümlerdeki öğretim elemanları arasında anlamlı farklılıklar yoktur. b. öğretim elemanlarının yeterlikleri konusundaki öğrenci görüşleri yönünden, bölümler arasında anlamlı farklı lıklar yoktur. Ancak, fen bilimleri, yabancı diller ve Türk dili ve edebiyatı bölümlerindeki öğretim elemanları, diğer bö lümlerdeki öğretim elemanlarına kıyasla daha yetersiz olarak algılanmaktadır. c. Eğitim bilimleri ve müzik bölümlerinde, öğretim elemanlarının görüşleri ile öğrencilerin görüşleri arasında anlamlı farklılıklar yoktur. Diğer altı bölümde de gruplar arasında anlamlı farklılıklar vardır, 4. Kendi yeterliklerini algılama bakımından değişik kıdem gruplarındaki öğretim elemanları arasında anlamlı fark lılıklar yoktur. Ancak, kıdem arttıkça kendini yeterli gören-126 lerin oranı da artmaktadır. 5. öğretim elemanlarının çoğunluğu lisansüstü derece lere sahip bulunmamaktadır 6. Halen bir üst öğrenime devam etmeyenlerin çoğunluğu, bir olanak sağlandığı takdirde, yüksek lisans ve doktora prog ramlarına devam etme eğilimindedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In Turkey, a university reform was realized by The Higher Education Law, Number 2547 on November, '6, 1981 and by Cabinet Resolution, Number 41 on July, 20th, 1982. As a result of this reform, Teacher Training Colleges working with Ministry of Education were joined to the universities, without changing their academic personnel. Since most of those people don't have any academic career, their competencies began to be discussed among the University people. Main problem of the present research is composed of two parts: 1. What are the perceptions of instructors and students about competencies of instructors in different dimensions ? 2. What are the present state and perceptions of instructors about their further training ? Survey method was employed during the research. Population of the research included 1029 instructors working with lif Faculties of Education and 8282 fourth grade students. Sample included 711 instructors and 710 students. Data was collected by administrating a questionnaire developed by the researcher. The questionnaire was composed of 48 items measuring competencies in five dimensions; subject matter knowledge, teaching methods, measurement and evaluation, research and human relations. In analyzing data, frequency distribution, percentages and two way“Kolmogorov - Smirnov Two Sample Test”were employed. Findings obtained at the end of statistical analysis are given below : 1, a. Most of the instructors perceive themselves as“competent”and“very competent”. Considering instructors' competency perceptions, significant differences were observed between dimensions of“subject matter knowledge and measurement and evaluation”,“research and subject matter knowledge”, of“research and teaching methods”, and of“research and measurement and evaluation.”Perceptions related to“research”dimension are more negative than perceptions about the other dimensions. 127128 b. Most of the students perceive instructors as“partly competent”and“less competent”. Considering student perceptions of instructor competencies, there are significant differences between dimensions of“research and human relations”, and of“research and measurement and evaluation”. Perceptions about dimension of research are more negative than perceptions about the other dimensions. c. Considering all five dimensions, significant differences were observed between student and instructor perceptions. Student perceptions are more negative. 2. a. There aren't any significant differences among perceptions of different groups of academic personnel (Teaching Staff Members, Lecturers, Ancillary Staff) about their own competencies. Those who perceive themselves as the most competent are Teaching Staff Members. b. There aren't any significant differences among student perceptions about competencies of various groups of academic personnel. Students perceive Teaching Staff Members as the most competent. c. With regard to all three groups of academic personnel, there are significant differences between student perceptions and instructor perceptions. 3. a. There aren't any significant differences among perceptions of instructors working with different departments. b. There aren't significant differences among student perceptions about competencies of instructors working with different departments. However, instructors working with Departments of Science, Departments of Foreign Languages and Departments of Turkish Language and Literature, are perceived less competent than the instructors working with other depart ments. c. There aren't significant differences between perceptions of students and instructors in the departments of Educational Sciences and Music. There are significant differences between perceptions of students and instructors, in the other six departments, (Science, Social Sciences, Foreign Languages,129 Turkish Language and Literature, Painting, Physical Education). 2f. There aren't any significant differences among instructor perceptions about their competencies according to their seniority. However, as seniority increases, ratio of i those who perceive themselves as competent increases as well. 5. Most of the instructors don't have post graduate degrees. 6. Those who aren't following a post graduate programme at the moment, have a tendency to follow masters' or Ph.D. programmes, if they are given opportunity.