Türkiye denizlerinde bulunan ceramium roth (Rhodophyta) üyelerinin sistematik karakterizasyonu
The systemathic characterization of ceramium roth (Rhodophyta) members in Turkish sea
  1. Tez No: 377477
  2. Yazar: ALİ RAHMİ FIRAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ERDUĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada ülkemiz kıyılarında yayılış gösteren ve kişisel herbaryumda bulunan Ceramium Roth cinsine ait alglerin sistematik pozisyonu çalışılmıştır. Klasik taksonomi ile tayin edilen alg örneklerinin teşhisinde mevcut tayin kitaplarından faydalanılmıştır. Türkiye denizlerinde yayılış gösteren 26 takson tespit edilmiş, bu taksonlardan Ceramium camouii Dawson 1944 Türkiye denizleri için yeni kayıt olarak verilmiştir. Türkiye kıyılarında yayılış gösteren Ceramium Roth 1797 cinsine ait bir katalog oluşturulmuş, karakteristik morfolojik ve anatomik özellikleri, dünyada ve Türkiye'deki yayılışları, batimetrik dağılımları, detaylı fotoğrafları ve tayin anahtarlarıyla birlikte verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we have studied the systematical position of Ceramium Roth genus which spread along our country shores. Also, we studied personal herbarium samples. For the determination of the algae that was determined with classical taxonomy, we used the available books. 26 taxa have been identified which spreads in Turkey shores, Ceramium camouii Dawson 1944 is a new record for our shores. In this study, we have created a catalog of Ceramium Roth 1797 which is located on our country shores, the characteristic, morphological and anatomic feature; the distribution in the world and in Turkey; bathymetric distributions; detailed photographs and identification keys are provided.