Cıchlıdae familyasına ait dört balık türünün (Iodotropheus sprengerae, Labidochromis caeruleus, Cyrtocara moorii, Metriaclima estherae) erken dönem gelişiminin incelenmesi
Investigation of early developmental stages of four different fish species (Iodotropheus sprengerae, Labidochromis caeruleus, Cyrtocara moorii, Metriaclima estherae) belong to the family: cichlidae
- Tez No: 377478
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, kontrollü laboratuvar ortamında yetiştirilen sarı prenses (Labidochromis caeruleus), yunus çiklit (Cyrtocara moorii), paslı prenses (Iodotropheus sprengerae) ve portakal çiklit (Metriaclima estherae) türlerinin erken dönem gelişimleri incelenmiş; bu türlerin üreme sıklıkları, yumurta verimleri, besin keselerinin tükenme süreleri ve yumurtaların açılma süreleri belirlenmiştir. Denemede yumurtalar laboratuvar ortamında, ortalama 2 yaşındaki anaçlardan elde edilmiştir. Elde edilen yumurtalar yapay kuluçka düzeneğine konmuş; yumurta ve larvaların stereo mikroskop altında (Olympus SZ-X61) günlük olarak fotoğrafları çekilmiştir. Yumurtaların bulunduğu düzenekte su sıcaklığı 29°C (max ± 0,5°C), pH 7,6- 8,3 olarak ölçülmüştür. Su kalitesinin korunması amacıyla haftalık olarak 1/3 oranında düzenli su değişimi yapılmıştır. Ayrıca kusturulan yumurtaların yaşama oranları günlük olarak kaydedilmiştir. Sonuç olarak dört farklı çiklit türünün üreme sıklıkları, yumurta verimleri, besin keselerinin tükenme süreleri ve yumurtaların açılma süreleri benzer bulunmuştur. Türlerin erken gelişim dönemleri arasında herhangi bir fark gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the early development of Blue streak hap (Labidochromis caeruleus), Hump-head (Cyrtocara moorii), Lavender mbuna (Iodotropheus sprengerae) and Red zebra (Metriaclima estherae) were investigated; spawning frequency, fecundity, vitellus consuming period and hatching period of the species' were determined under controlled laboratory conditions. For the treatment, eggs were obtained from broodstocks which are 2 years old on average in laboratory conditions. Eggs were placed in an artificial hatching system and collected daily in order to take photos under a stereo microscope (Olympus SZ-X61). The average water temperature was measured 29°C (max ± 0,5°C) and the pH was between 7,6-8,3 in hatching system during the experiment. 1/3 of the water in the system was regularly changed once every week in order to keep the water quality. Besides, survival of the eggs was recorded daily. To conclude up, spawning frequency, fecundity, vitellus consuming period and hatching period of the four different Cichlidae species' found similar. No differences were observed between early developmental stages of the species.