Çanakkale ilinde marul mozaik virüsü (Lettuce mosaic virus; LMV) izolatlarının tanılanması ve karakterizasyonu
Identification and characterization of Lettuce mosaic virus (LMV) isolates in the province of Çanakkale
  1. Tez No: 377488
  2. Yazar: ALİ KARANFİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAVAŞ KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma kapsamında marul yetiştiriciliği yapılan Çanakkale ili ve ilçelerinde sörveyler yürütülerek Marul mozaik virüsü (Lettuce mosaic virus; LMV)'ne benzer simptom gösteren bitkilerden büyük bir kısmı 2013-2014 üretim sezonuna ait olmak üzere toplam 77 örnek alınmıştır. Toplanan örnekler LMV'nin varlığını belirlemek amacı ile DAS-ELISA ile testlenmiştir. Yapılan testler sonucunda 77 örnekten 13 tanesi LMV ile enfekteli bulunmuştur. Enfekteli bulunan örnekler içerisinden 9 tanesi elde edildikleri bölgeler göz önünde bulundurularak seçilmiş ve moleküler özelliklerinin belirlenmesi amacı ile RT-PCR analizleri yapılarak, kılıf protein (CP) genleri klonlanmıştır. Klonlanan bu izolatların CP genlerinin dizilimleri çıkarılarak nükleotid ve amino asit dizilimleri ortaya konmuştur. Elde edilen nükleotid ve amino asit dizilimleri kullanılarak LMV izolatlarının kendi aralarında ve dünyadaki diğer LMV izolatları ile benzerlik oranları ve filogenetik ilişkileri ortaya konmuştur. Çalışmalar sonucunda Çanakkale LMV izolatları nükleotid dizilimleri bakımından kendi aralarında % 97-100, dünya izolatları ile % 88-100, amino asit dizilimleri bakımından ise kendi aralarında % 95-100, dünya izolatları ile % 91-100 oranlarında benzerlik göstermiştir. Ayrıca filogenetik analizler sonucunda Çanakkale LMV izolatlarının birbirleri ve dünya izolatları ile farklı düzeylerde ilişkili olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, surveys were conducted in Çanakkale. Seventy-seven suspected lettuce plants that show Lettuce mosaic virus (LMV) and LMV-like symptoms collected from lettuce fields. Large number of these samples belongs to 2013-2014 production season. Collected samples were tested by DAS-ELISA to determine the presence of LMV. As a result of analysis, 13 out of 77 samples were found infected with LMV. Based on the areas where the samples were collected, we chose 9 isolates representing different lettuce production areas of Çanakkale among positive isolates. In order to determine molecular properties of isolates, RT-PCR analysis were conducted and their coat protein (CP) genes were cloned and sequenced. Their nucleotide and deduced amino acid sequences were determined. The nucleotide and deduced amino acid sequences of the CP gene of LMV isolates from Çanakkale were compared with each other and LMV isolates from other different lettuce production regions of the world. While sequence analysis of CP genes showed 97-100 % (at nucleotide level) and 95-100 % (at amino acid level) identities among all 9 Çanakkale LMV isolates, LMV CP genes of Çanakkale and isolates from different lettuce producing regions of the world ranged 88-100 % (at nucleotide level) and 91-100 % (at amino acid level) identities. According to the phylogenetic trees, different phylogenetic relationships were determined both among LMV isolates from Çanakkale and with other isolates from different parts of the world.