Gökçeada sığ sularında Symphodus rostratus (Bloch, 1791)'un dağılımı ve büyüme özelliklerinin belirlenmesi
Determinations of the distribution and growth characteristics of Symphodus rostratus (Bloch, 1791), in the shallow waters of Gökçeada
- Tez No: 377487
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN AYYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Gökçeada (Çanakkale) sığ sularında yapılmış olan çalışmanın amacı Symphodus rostratus (Bloch, 1791) bireylerinin dağılımının ve büyüme özelliklerinin belirlenmesidir. Bu amaçla, Haziran 2013 - Mayıs 2014 tarihleri arasında algarna ile toplam 6 farklı istasyondan aylık olarak örneklemeler yapılmıştır. Minimum boyu 12 mm TL, maksimum boyu 120 mm TL ve ortalama boyu 75 mm TL olan toplam 1123 adet genç S. rostratus bireyi yakalanmıştır. Yapılan günlük yaş tayinleri sonucunda en küçük birey 36, en büyük birey ise 246 günlük yaşa sahip olduğu saptanmıştır. Bireysel günlük büyüme oranlarının 0.333 ile 0.804 mm gün-1 arasında değiştiği belirlenmiş ve ortalama günlük büyüme 0.540 mm gün-1 olarak hesaplanmıştır. Yapılan boy-yaş regresyon analizleri sonucunda günlük büyüme oranları 0.486 mm gün-1 tespit edilmiştir. Otolit boyu ve genişliğinin yaş ile doğru orantılı olarak büyüdüğü fakat yaş büyüdükçe büyüme oranının da azaldığı belirlenmiştir. Genç S. rostratus bireylerinin yumurtadan çıkma zamanı yıl boyu devam etmekte ve mart-nisan-mayıs aylarında maksimum seviyeye ulaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main goal of this research was to determine the distribution and growth characteristics of Symphodus rostratus (Bloch, 1791) in shallow waters of Gökçeada (Çanakkale). For this purpose, samplings were conducted monthly from total of 6 different stations with beam trawl between June 2013 - May 2014. A total of 1123 young of the year (YOY) S. rostratus individuals, total lengths ranging between 12 and 120 mm TL with mean 75 mm TL, were captured. The youngest individual was determined as 36 days old while the oldest was 246 days old. İndividual daily growth rates were estimated between 0.333 and 0.804 mm with mean of 0.540 mm day-1. Daily growth rates were determined as 0.486 day-1 according to length-age regression analysis. The relationship between age and otolith length and otolith width was linear but growth rates were decreased while the fish get older. The hatching time of S. rostratus individuals, continue throughout the year with relatively higher frequencies between March-April-May.