The pinch design method for the synthesis of optimal heat exchanger networks
- Tez No: 3775
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHİR BORAK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
 - Yıl: 1988
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 171
Özet
II ÖZET Bu çalışmada, optimal ısı değiştirici şebekelerin tasarımını gerçekleş tiren iki bilgisayar programı sunulmuştur. HEXNET ve DESIGN adı verilen bu programlarda en son geliştirilen yöntem olan Boğum Noktası tekniği kullanılmıştır. Isı integrasyonu yöntemlerinin tarihsel gelişimini vur gulamak amacıyla, Boğum Noktası tekniğinden önce geliştirilmiş metodlar detaylarıyla açıklanmıştır. Yeni geliştirilen yöntemlerin geçerliliğinin sınanmasında yoğun olarak kullanılan problemler, bu çalışmada da çözülmüş ve uygun sonuçlar elde edilmiştir. Hazırlanan programların, endüstrinin gereksinimlerine uygun olarak na sıl geliştirilebileceği açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In this work, computer programs, HEXNET and DESIGN, which are developed to perform the synthesis of optimal heat exchanger networks are presented. Most recently developed method, namely, the Pinch Technique is utilised for the preparation of these programs. A detailed outline of the previous methods is also included to emphasize the progress of the heat integration techniques. Sample problems that have been widely used to prove the efficiency of a new method are solved by HEXNET and DESIGN. The resulting networks are in good agreement with the optimal structures. Finally, recommendations are made to improve the compatibility of the programs with the needs of industry.