Reinforced earth retaining structures
  1. Tez No: 3776
  2. Yazar: GHOLAM REZA NAJAFZADEH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
ÖZET Bu çalışmada geotekstil ile donatılı istinat duvarlarının davranışı incelenmiştir. Bu amaçla örnek bir tip duvar seçilip, zemin parametreleri ve donatı malzemesi özelliklerinin çeşitli kombinasyonları için analiz edilmiştir. İncelemede özellikle düşey ve yanal deplasmanlarla zemin gerilmeleri ve donatı malzemesinde oluşan çekme gerilmelerine ağırlık verilmiştir. Analiz için Cambridge Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Zemin Mekaniği Grubunun geliştirdiği CRISP adlı bilgisayar programı kullanılmıştır. Zeminin davranışı kritik durum teorilerine göre modellenerek sonlu elemanlar metoduyla çözülmektedir. Lineer malzeme özellikleri ve düzlem şekil değiştirme kabul edilerek mertebeli analiz yöntemi uygulanmıştır. CRISP programından elde edilen sonuçlar bir diğer bilgisayar programı, CONTOUR'u kullanarak çeşitli kontur diyagramları halinde sunulmaktadır. Bu sonuçlar özet olarak kötü dolgu malzemesi kullanıldığında geotekstil malzemeninVı elastik raodülüsünü arttırmanın bir yarar sağlamadığını ve dolgu olarak granüler malzeme kullanımının kohezyonlu malzeme kullanımından çok daha uygun olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT The aim of this study is to investigate the behaviour of geotextile reinforced retaining walls. A sample model wall is set up for this purpose and it is analysed under different combinations of soil parameters and reinf orcemend material properties. In particular, displacements, lateral and confining earth pressures within the soil mass as well as the tensile stresses developed in the reinforcements are studied. The computer programs, CRISP, developed by the Cambridge University Engineering Department Soil Mechanics Group, is employed as a tool in achieving the objectives of the study. The soil behaviour is represented by critical state soil theories and this has been incorporated with finite element method of analysis by CRISP. The analyses are performed by incremental analysis procedure assuming linear material preperties and plane strain conditions. In producing the final results of the analyses carried out by CRISP, a second computer program, contour, is used to generate the various contour diagrams. Interpretation of the final results in brief is that, increase in modulus of geotextile dose not improve the behaviour when poor fill nuterial is used, and granular fill material has proven to be more appropriate than cohesive backfill.