Sözleşmeden doğan üst hakkı bedelinin ifa edilmemesinin sonuçları
The legal consequences arising from the non-performance of the consideration of right of construction
- Tez No: 377563
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİBE OKTAY ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Çalışmanın temel konusunu sözleşmeden doğan üst hakkı bedeli ve ifa edilmemesinin hukuki sonuçları oluşturmaktadır. Bu bağlamda ilk bölümde öncelikle, bir aynî hak olarak üst hakkı kavramına değinilmiş, üst hakkının hukuki sebebini ve üst hakkı bedeli borcunun kaynağını oluşturan üst hakkı sözleşmesi ve genel olarak üst hakkı ile üst hakkı sözleşmesi çerçevesinde doğan ilişki incelenmiştir. İkinci bölümde, bir edim olarak üst hakkı bedeli incelenmiş, bedelin tespit edilmesi ve uyarlaması hususlarına özel olarak değinilmiştir. Üçüncü bölümde ise, üst hakkı bedelinin ifa edilmemesi halinde, alacaklının elindeki hukuki olanaklar özellikle MK m. 831 vd. hükümleri de nazara alınarak değerlendirilmiş, bu çerçevede üst hakkı bedeli olarak kararlaştırılan edimin niteliğine ve üst hakkı ile yüklü taşınmazın üçüncü kişilere devredilmiş olup olmaması göre farklı olasılıklar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The topic of discussion of this thesis is the contractual consideration of right of construction and the legal consequences that arise from the non-performance thereof. In this respect, part one considers generally the concept of the right of construction as a right in rem, the agreement regarding a right of construction (being an agreement forming the legal basis of a right of construction and the source of the consideration relating to a right of construction), and then the relationship that arises within the context of a right of construction and an agreement regarding a right of construction. The second part then examines the consideration as an item of performance, focusing specifically on matters regarding the determination of the value and its adaptation. Part three then proceeds to consider the legal avenues available to a creditor in the event of failure of performance of the consideration as an obligation (viz., making payment), particularly in light of Article 831 and the following articles of the Turkish Civil Code. In this context, different possibilities, such as the nature of the obligation regarding the agreed upon right of construction value and whether or not the right of construction and the immoveable property has been transferred to third parties, are evaluated.