Osmanlı dönemi denizci kıyafetleri (III. Selim-II. Mahmud)
Mariner costumes in the Ottoman period (III. Selim-II. Mahmud)
- Tez No: 377570
- Danışmanlar: DOÇ. ZEYNEP TARIM ERTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Akdeniz Dünyası Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
III. Selim ile başlayan Nizâm-ı Cedîd hareketi bir nevi Osmanlı değişimininprovasıdır. 18. yüzyıl sonlarında etkisini iyice hissettirmeye başlayan bu değişim vedönüşüm rüzgarı, İmparatorluğun her alanında kuvvetlice esmiş, özellikle askeri alandaönemli gelişmeler sağlanmıştı. Bu dönemde Osmanlı Bahriyesi için birçok düzenlemeyapılmış, Osmanlı deniz gücü ve tekniği geliştirilmeye çalışılmıştı. Tüm bu yeni uygulamalar yüzünü bazen yeni açılan bir mühendishanede, bazen denize indirilen yeni bir gemide, havuz inşasında ya da gemi toplarında göstermiş ama değişimin en görünen yüzü şüphesiz kıyafetler olmuştu. 18. yüzyıl sonları ve 19. yüzyılın ortalarına kadar kara ordusundaki kıyafet değişikliğini denizci kıyafetleri takip etmiş; bu konudaki en radikal kararları ise II. Mahmud almıştı. Kıyafet değişiklikleri çoğu zaman halk ve ulema tarafından tepkiyle karşılanmıştı; çünkü kıyafet bir gelenekti. Fiziki şartların dışında içinde sosyal ve dini özellikler barındırıyordu, dahası asker yada reaya her Osmanlı, üzerinde imparatorluğun alışkanlıklarını taşıyordu.
Özet (Çeviri)
The era ?Nizâm-ı Cedîd? started with Sultan Selim the 3rd as a tryout of Ottoman evolution. At the end of 18th century, winds of change blowed that caused all fields of Ottoman Empire, percieved power and importance. And especially in themilitary area too much developments were provided. In this period lots of regulations were made for the Ottoman navy to improve marine power and technique. All of these new applications showed it?s face sometimes with newly opened Mühendishane,sometimes with launching a new ship, building a docking area or with naval guns.Without of a shadow of doubt costumes were the most visible face of this change.From the end of 18th century until the mid of 19th century, marine clothes changes followed the land army clothes changes and these radical decisions were taken by Sultan Mahmud the 2nd. Usually costume changes took reactions by ulema and public because costume (dress) was a kind of tradition. Out of the physical conditions, it was carrying social and religious compents within. Soldier or civil, every Ottoman was carrying the empire?s dressing habits on themselves.