Karşılıksız çek suçu
Crime of the kite check
  1. Tez No: 377660
  2. Yazar: BÜLENT ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CUMHUR BOYACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 296
Özet
Kıymetli evrak niteliği taşıyan çek, yaygın bir ödeme aracı haline gelmiştir. Bu kapsamda çekin kullanımının gerek dünyadaki gerekse ülkemizdeki tarihi gelişimi ve bu konu ile ilgili Türkiye'deki yasal düzenlemeler ele alınmıştır. Karşılıksız çek suçunun konusu hukuken geçerli bir çek olduğu bu nedenle Ceza Hukukunun yanında Ticaret Hukukunu da ilgilendirmesi sebebiyle Ticaret Hukuku açısından hukuken geçerli bir çekte aranan unsurlar ile bunun yanında Anayasanın 38. Maddesine sekizinci fıkra olarak eklenen hiç kimse yalnızca sözleşmeden doğan bir hükümlülüğü yerine getirememesinden dolayı özgürlüğünden alıkonulamaz hükmü karşısında çekin hukuki niteliği incelenmiştir. Karşılıksız çek suçu ile ilgili olarak 3167 sayılı eski kanun hükümleri ile 5941 sayılı yeni Çek Kanunu hükümleri karşılıklı olarak incelenmiş bu kapsamda Türk Hukukunda karşılıksız çek suçunun tarihçesi, suçun konusu, suçun unsurları, suçun faili, suçun yaptırımı, yargılamaya ilişkin özel hükümler, suçun özel görünüş şekilleri ve 5941 sayılı kanun ile getirilen ve eski kanunda olmayan düzenlemeler karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. Karşılıksız çek suçu mukayeseli hukukta genel olarak ceza hukuku alanı dışına çıkartıldığı, şartları oluştuğu takdirde dolandırıcılık ve sahtecilik hükümlerine göre cezalandırıldığı bu yaklaşımı benimseyen ülkelerin, karşılıksız çek keşide etme suçunu cezalandırmaktan öte fiili engellemeye ve azaltmaya yönelik tedbirler aldıkları görülmektedir. Anayasanın 38. Maddesine sekizinci fıkra olarak eklenen hiç kimse yalnızca sözleşmeden doğan bir hükümlülüğü yerine getirememesinden dolayı özgürlüğünden alıkonulamaz hükmü karşısında da ülkemizde karşılıksız çek suçunun ceza hukuku alanından çıkartılarak unsurları oluştuğu takdirde; ceza adaleti, suç ve ceza'da orantılık ilkesi gereği, TCK'nın 157. maddesine göre cezalandırılması gerektiği sonucuna varılmıştır. Anahtar Kelimeler; Çek, Karşılıksız Çek, Ceza, Suç, Mukayeseli Hukuk
Özet (Çeviri)
Check is commonly using as a payment instrument entire commercial life, which has a status of valuable papers. Because of the features of the check, civil, execution and criminal law disputes always occured. During the evaluation of the crime of the kite check, defunct law on Regulation of Payments with cheque and protection of Cheque Bearer, no 3167 taken into consideration and former and later law's provisions related to drawing bounced check-its definition, legal value which is protected by law, objective and subjective elements of the crime, subject matter, offender, sanction, reasons that affect the crime and special provisions about trial procedure, are analyzed indetail, are studied comperativly. Furthermore, when revized to Comparative Law, there are different implementations can de seen about the check issue. In some practice, kite check regulated as a fraud crime. And also in different law regulations, preventions or minimise of the kite check is prefer to the punishment of the act. Aiming with the amendment of article 38/8 of the Turkish Constitution,“no one shall be deprived of his liberty merely on the ground of inability to fulfill a contractual obligation”, the crime of the kite check can be evaluated no more as a crime in accordance with the principle of proportionality at the crime and punishment. Study is ended with a conclusion as a general evaluation. Keywords;Check, Kite Check, Punishment, Crime, ComparativeLaw.