Ankara evleri ahşap üzeri kalem işleri
Wooden engraving of Ankara houses
- Tez No: 377661
- Danışmanlar: PROF. DR. HAŞİM KARPUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Sanat Tarihi, Crafts, Art History
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Kalem işi: İnce, kıllı kalem tabir edilen fırçalarla yapılan mimari yapıları nakışlama işlemidir. Bu nakışları yapan kişi“kalemkar”; projeyi hazırlayan kişi de“nakkaş”olarak adlandırılmaktadır. İnsanoğlu tarih boyunca yaşadığı mekanları süslemiştir. Tez konumuz olan Ankara Evleri Ahşap Üzeri Kalem İşleri Türk evinin süslemesi bakımından büyük öneme sahiptir. Ankara evlerinin sofa ve odalarında dolaplar, tavan göbekleri vb. unsurlar değişik ahşap ve kalem işi motiflerle süslenmiştir. Büyük bir bölümü Ankara Etnografya Müzesi'nde değişik mekanlara monte edilmiş ve sergilenmekte olan kalem işi süslemeli parçalardır. XVII.- XIX. Yy'a tarihlenen kalem işi süslemeli tavanlar, panolar ve pervazlar üzerinde kalem işi tekniğinde yapılmış geometrik, bitkisel, süslemeli örnekler incelenmiştir. Eski Türk evlerindeki kalem işi süslemeler yeterince korunamamıştır. Bu bakımdan incelenen örneklerin Türk evi kalem işi süslemeleri içerisinde en eski ve özgün örnekler olduğunu söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
Engraving is a embroidery process of architectural buildings with brushes called hairy slim pen. This person is called“kalemkar”and the one who prepares the Project is“Nakkaş”. Mankind has decorated venues throughout the history. Our thesis topic“Wooden Engravings of Ankara Houses”has great significance in terms of Turkish house decorations. Sofa, rooms' closet, ceiling centers and etc. is decorated with stenciled motifs and different elements of wooden engraving. A large part of items are engraved pieces that mounted and displayed in Ankara Ethnography Museum . stenciled ceilings, panels and geometric, floral and specimens, moldings on engraving technique dated to XVII.- XIX. Century, were examined. Engraving decorations in Traditional Turkish houses could not be adequately protected. In this regard, we can say that samples analyzed within engraving decorations of Turkish house is the oldest and original examples.