XIX. yüzyılın ilk yarısında Ilgın kazası
XIX. in the first half of the century the town Ilgın
- Tez No: 377797
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM ÜREKLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 470
Özet
Ilgın ve çevresi eskiçağlardan beri insanlığın yerleşim merkezi olmuştur. Frigler, Hititler, Romalılar ve Bizanslılar burada varlık göstermiş ve kendi medeniyetlerinin izlerini taşıyan eserler bırakmışlardır. Malazgirt Savaşıyla birlikte Anadolu'ya yerleşen Türkler, egemen oldukları bölgelerde kendi şehir dokularını oluşturmaya başlamışlardır. Anadolu Selçuklu Devleti'nin başkentinin Kılıç Arslan tarafından Konya'ya taşınması, Ilgın'ın daha da önem kazanmasına vesile olmuştur. Turgut Oğulları ve Karamanoğulları zamanında yapılan mimari eserlerle şehir gelişmiştir. XV. yüzyılın sonlarına doğru Osmanlı Devleti şehirleri arasında yerini alan Ilgın'ın XIX. yüzyıllın ilk yarısındaki nüfus, idari ve sosyo-ekonomik yapısı tezde ele alınmıştır. Ilgın kazasında kentleşmeye önem veren Osmanlı Devleti, kazada yaşayacak olan insanların ihtiyaçlarının karşılanması için hizmetleri, mahalle ve köy üzerinden plânlamıştır. Bu bağlamda toplum hizmeti için yapılmış eserleri geliştirmiş; toplumun ihtiyaçları için gerekli olan eserleri de inşa ettirmiştir. Bu amaçla Ilgın kazasında cami, mescit, han, hamam gibi sosyal tesislerle mektep, medrese, tekke ve zâviye gibi eğitim kurumları inşa ettirilmiş ve yaşaması için gerekli tedbirleri almıştır. Ilgın'ın Hac ve ticaret yolları üzerinde olması, su havzasının, çevresine göre daha zengin bulunması, verimli geniş tarım arazilerinin yer alması zaman içinde bölgenin nüfusunun artmasına ve ekonomisinin gelişmesine olanak sağlamıştır. Kaza halkının geçimlerini sağlamak için yaptığı ticari faaliyetler, tarım, hayvancılık, maden ve ormancılık kollarında gelişmiştir. Osmanlı Devleti kendi varlığını devam ettirebilmesi; her alanda hizmet vermesi; vatan savunmasını gerçekleştirebilmesi; nüfus ve ekonomi kaynaklarını tespit etmesiyle mümkün olmuştur. Bu amaçla modernleşen dünyada kendi varlığını devam ettirebilmek için nüfus ve ekonomik kaynakları ortaya çıkarmak adına nüfus ve temettüat sayımları yaptırmıştır. Bu sayımlar, Ilgın Kazası sınırlarında yaşayan on altı mahalle ve otuz köyde de yapılmıştır. Bu sayımlar neticesinde Ilgın'da nüfus, ekonomi ve vergi oranlarıyla ilgili bilgiler elde edilmiştir. Ilgın kazasının XIX. yüzyıldaki idari, nüfus, sosyal ve ekonomik yapısı incelenmiştir. Ilgın, günümüzde ecdadından almış olduğu mirası zenginleştirerek geliştirerek Konya ili sınırları içinde ilçe olarak hala varlığını devam ettirmektedir.
Özet (Çeviri)
Ilgın and its environment has been the center the center of the settlement since ancient times. Frigs, Hittites, Romans and Byzantines presence here and the works that have left traces of their civilization. With the Battle of Malazgirt, the Turks who settled in Anatolia, have begun to create their own cities in the areas where they dominate. Of the capital of Anatolian Seljuk State moved to Konya by Kılıç Arslan, has conduced to gain more and more importance, towards the and of the century took place among the cities of the Ottoman State, Ilgın population, administrative and socio-economic structures in the first half are discussed in the thesis. The Ottoman State, that give importance urbanization in the Ilgın District, had planned the services over the neighborhoods and villages for meeting the needs oft the people who will be living in the there. In this regards, it has developed the objects for community service. Ilgın is on the pilgrimage and trade routes, water basin, there is much richer than its surroundings, productive large area of agricultural land to take place over time and an increase in the population has led to the development of the economy. His commercial activities for their subsistence agriculture, animal husbandry, mining and forestry has evolved in the arms. Order to continue its existence the Ottoman State, to provide services in all areas of population and economic resources can perform homeland defense has been able to detect. For this purpose, their presence in a modernizing world population and economic resources in order to continue to identify and stocktaking population counts has done. This counts were also made in the sixteen neigbourhoods and thirty villages which live in the borders of the Ilgın District. As a result of these counts, the information about the population of Ilgın, the economy and the rates of tax was obtained. The administrative, population, social and economic structures of the Ilgın District in XIX are investigated. Ilgın, enricihing the legacy today have received from his ancestors by developing the province of Konya continues its existence as a township.