İdiopatik tekrarlayan gebelik kaybı olan hastalarda etyolojiye yönelik endometriyal reseptivitenin klinik, immunohistokimyasal ve elektron mikroskobik yöntemlerle karşılıklı değerlendirmesi
Comperative assesment of etiologic factors on endometrial receptivity of idiopathic recurrent pregnancy loss groups by incorporating clinical, immunohistochemical and electron microscopy techniques
  1. Tez No: 378015
  2. Yazar: BANUHAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ERKAN ALATAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Tekrarlayan gebelik kaybı arka arkaya 2 veya daha fazla gebelik kaybı olarak tanımlanır. Tekrarlayan gebelik kaybı yaşayan çiftlerin yarısında bir neden bulunmamaktadır. İdiyopatik olarak adlandırılan bu hastalarda implantasyon penceresinde endometrial reseptivite cevabının bozuk olduğu tahmin edilmektedir. Çalışmada amacımız idiopatik tekrarlayan gebelik kayıpları olan hasta grubu ile doğurgan olduğu bilinen sağlıklı gönüllü grubunun endometriumlarının implantasyon penceresinde endometrial reseptivite açısından klinik, immuno-histokimyasal ve elektron mikroskobisi yöntemleri ile karşılaştırmalı değerlendirilip etyolojik faktörlerin saptanmasıdır. İdiyopatik tekrarlayan gebelik kaybı ve sağlıklı gönüllü grubunda endometriyal reseptivite tayini için ovulasyon tespitinden altı gün sonra implantasyon penceresinde endometriyumun ultrasonografi ile kalınlık ölçümü, tiplendirmesi ve skorlanması değerlendirilmiş; alınan endometriyal biyopsi örneğinin immunohistokimyasal yöntemle annexin, pentraxin, osteopontin ile boyanması incelenmiş; alınan endometriyal biyopsi örneğinin scanning elektron mikroskobik yöntemle pinopod dağılımı ve morfolojisi tayin edilmiş; serum 25-OH-Vitamin D düzeyi ölçülmüş; histeroskopik gözlemle gland açılımları ve damar yapıları incelenmiştir. Hasta ve kontrol grubun yaş ve VKİ ortalamaları benzer bulunmuştur. Yapılan istatistiksel yöntemlerle gruplar arasında ultrasonla ölçülen endometriyum kalınlığının, endometriyal biyopsi örneğinin immunohistokimyasal olarak pentraxinle boyanmasının, serum progesteron düzeyinin, scanning elektron mikroskop ile değerlendirilen pinopod yoğunluğunun ve morfolojisinin, histeroskopik gözlemle değerlendirilen endometriyal gland açılımlarının ve damar yapılarının, serum vitamin D düzeylerinin farklılık gösterdiği bulunmuştur. İnfertilite, tekrarlayan implantasyon başarızlığı, tekrarlayan gebelik kaybında implantasyon penceresinde defektif endometriyumun varlığı yapılan çalışmalarla kanıtlanmış olsa da ideal belirteç konusunda spekülasyonlar vardır. Endometriyal kalınlık, pentraxinle boyanabilirlik, pinopod dağılımı ve morfolojisi, histeroskopik gözlem, serum vitamin D düzeyi idiopatik tekrarlayan gebelik kaybı olan hastalarda endometriyal reseptivitenin tayininde kullanılabilir birer belirteç olabilirler.
Özet (Çeviri)
Recurrent pregnancy loss is defined as the loss of 2 or more pregnancies consecutively. Half of the couple has not a cause of recurrent pregnancy loss. It is estimated that endometrial receptivity reply is defective in these patients who are entitled as idiopathic. In this study our aim was to evaluate the implantation window of endometrium in comparison with clinical, immuno-histochemical and electron microscopy methods in terms of endometrial receptivity and to determine the etiologic factors in patients group with idiopathic recurrent pregnancy loss and healthy volunteers group with childbearing is known. Endometrium was evaluated with ultrasound for measurement of the thickness, score and type; endometrial biopsy specimens were examined immuno-histochemical staining of annexin, pentraxin and osteopontin; endometrial biopsy specimens were determinated the pinopodes distribution and morphology with scanning electron microscopic method; serum 25-OH-vitamin D levels were measured; gland openings and vascular structures were investigated with hysteroscopic observations for evaluating endometrial receptivity in patients group with idiopathic recurrent pregnancy loss and healthy volunteers group, in implantation window, six days after detection of ovulation. The mean age and BMI were similar in patients and control groups. It was found that ultrasound measurement of endometrial thickness, pentraxin staining of endometrial biopsy immunohistochemically, serum progesterone levels, evaluation of pinopodes density and morphology with scanning electron microscope, investigation of endometrial glands opening and vascular structures with hysteroscopic observation, serum vitamin D levels were different between the groups with statistical methods. Although, defective endometrium in the window of implantation was proven by studies in infertility, recurrent implantation fail, recurrent pregnancy loss; there has been speculations about the existence of an ideal marker. Endometrial thickness, staining with pentraxin, pinopodes distribution and morphology, hysteroscopic observation, serum vitamin D levels can be used as a marker for determination of endometrial receptivity in idiopathic recurrent pregnancy loss patients.