Çok-değerli denklik bağıntılarına dayalı kısmi sıralı kümeler ve örgüler üzerine
On many-valued equivalence relation-based partially ordered sets and lattices
- Tez No: 378220
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DEMİRCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tezde, klasik orgu teorisindeki kısmi sıralı kumeler ve orgulerin cok-degerli mantıksal karsılıkları olan bulanık sıralı kumeler ve bulanık orguler, cok degerli denklik bagıntılarına dayalı olarak calısılmıstır. Bulanık DeMorgan tumleyenli kısmi sıralı kumeler ve orguler, cok-degerli denklik bagıntıları vasıtasıyla tanıtılmıstır. Yine, dagılımlı ve ortomoduler orguler, cok-degerli denklik bagıntıları kullanılarak bulanıklastırılmıstır. Ayrıca, bu kavramlar i¸cin ¸ce¸sitli a¸sikar olmayan ¨ornekler verilmi¸stir. ANAHTAR KEL˙IMELER: Bulanık Mantık, Bulanık Ba˘gıntı, Bulanık Sıralama, Bulanık Org¨u, Bulanık DeMorgan ¨ T¨umleyen, Bulanık Da˘gılımlılık, Bulanık Ortomod¨ulerlik
Özet (Çeviri)
In this thesis, fuzzy partially ordered sets and fuzzy lattices that are many-valued logical counterparts to partially ordered sets and lattices in classical lattice theory have been studied on the basis of many-valued equivalence relations. Fuzzy DeMorgan complemented partially ordered sets and lattices are introduced by using many-valued equivalence relations. Furthermore, distributive and orthomodular lattices are fuzzified by means of many-valued equivalence relations. In addition to this, various non-trivial examples for these concepts are provided. KEY WORDS: Fuzzy Logic, Fuzzy Relation, Fuzzy Ordering, Fuzzy Lattice, Fuzzy DeMorgan Complement, Fuzzy Distributivity, Fuzzy Orthomodularity COMMITTEE: Prof. Dr. Mustafa DEM˙IRC˙I Prof. Dr. Veli KURT Do¸c. Dr. Rıza ERTURK ¨ Yard. Do¸c. Dr. ˙Ismail U˘gur T˙IRYAK˙I